HiKometern

Våra duktiga tävlingsekipage – medlemmar med meriter från officiella tävlingar inom bland annat lydnad, agility, bruks, viltspår, retrieverjakt och utställning.

Saknas ditt namn eller ett resultat? Kontakta webmaster@hundhik.se
Hundar som gått över regnbågsbron längre ned
”Gamla” medlemmar längst ned >>
***********************************************************
Angelica & Walle

Walle
RLD N RLD F Memus Ragnwald
f. 2010-02-23
Shetland sheepdog
Angelica Wierzbowski
Lydnad: 2x 1apris Lkl I, 2x klassvinst
Rallylydnad: RLD N RLD F
(= RallyLydnadsDiplom Nybörjarklass + Fortsättningsklass)
Agility, hoppklass: 2x pinne
Utställning: Exc, CK 1 ukk, 2 bhkl, reserv-cert
Exc, CK 1 Ökk, 3 bhkl + CERT
Övrigt: Klubbmästare agility medium SBK:s Gbg-avd. 2011

***********************************************************
Angelica & Pelle
angel_pelle3
Pelle
RLD N Banksia True Blue
f. 2013-12-20
Shetland sheepdog
Angelica Wierzbowski
Lydnad:
Rallylydnad: RLD N RLD F
(= RallyLydnadsDiplom Nybörjarklass + fortsättningsklass)
Agility, hoppklass:
Utställning:
Övrigt:
****************************************************
Annacarin & Gulli

SE VCH
Danjou’s Buff Beauty
Gulli
f. 2010-06-30
Cairnterrier
Annacarin Granqvist
Utställning:
Agility:
1 pinne i hoppklass
Övrigt: Lämplighetstestad för vårdhund, ”Lämpad”.
Viltspår: 3x 1 Ökl
****************************************************
Anne & Morris

Morris
f. 2005-06-12
Blandras
Anne Tegner
Lydnad: 2 Lkl I

***********************************************************
Annika & Finja
16_finja_annika_w
SE VCH LP I LP II Ippika’s Stern Funkel
f. 2014-01-21
Golden retriever
Annika Borde
Lydnad: 3x 1 Lkl I, 3x 1 Lkl II, 1 Lkl III klassvinst
Jaktprov B retriever:
Viltspår: 3x 1 Ökl = SE VCH
Övrigt: Känd mental status.

***********************************************************
Annika & Nikko

Nikko
LP I LP II SE VCH Sandyline’s Jetson
f. 2006-12-16
Golden retriever
Annika Borde
Lydnad: LP I, LP II
Viltspår: 3x 1  Ökl (1 HP) = SE VCH
Bruks spår: Uppflyttad Lägre klass
Övrigt: Känd mental status.
Årets Lydnadshund HiK 2009.
Årets Lydnadshund HiK 2012.

***********************************************************
Ann-Sofie & Stella

Stella
Sea-Birds Understand I Love You
f. 2005-11-28
Labrador retriever
Ann-Sofie Samuelsson

***********************************************************
Ann-Sofie & Bruno
15_Bruno Borås
Bruno
SE VCH SE U(U)CH Sea-Birds Memphis Tennessee
f. 2014-04-13
Labrador retriever
Ann-Sofie Samuelsson
Utställning: junkl CK, R-cert, 3x cert, BIM,
Viltspår: 3x 1 Ökl = Svensk Viltspårchampion

***********************************************************
Ann-Sofie & Rasmus

Rasmus
Goldfighters Glittertind
f. 2002-02-05
Strävhårig foxterrier
Ann-Sofie Svennehag
Utställning: 1 Ukl, Cert Ökl, R-CACIB

***********************************************************
Cecilia & Moa

Moa
f. 2003-08-07
Border collie
Cecilia Persson
Lydnad: 1 Lkl I
Övrigt: Klubbmästare HiK 2010.

***********************************************************
Elsa & Diesel

Diesel
SE VCH RLD N Vildsilkes Flinga
f. 2008-04-23
Golden retriever
Elsa Blomster
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II klassvinst
Jaktprov B, retriever: 1 Nkl, 3 Ökl
Working test: 2x godkänt Nkl, 2x godkänt Ökl
Viltspår: GK anlagsklass, 3x 1apris Ökl = SE VCH
Utställning: 2 junkl
Bruks spår: Uppflyttad till lägre klass
Rallylydnad: 3x GK Nkl= RLD N
Övrigt:
Genomförd funktionsbeskrivning. Känd mental status.
(RLD N = RallyLydnadsDiplom Nybörjarklass)

***********************************************************
Elsa & Ludde

Ludde
LPI Floprym Stormvarning
f. 2005-01-13
Golden retriever
Elsa Blomster
Lydnad: LP I
Viltspår: 2x 1 Ökl
Utställning: 1 Ökl
Övrigt: Godkänd funktionsbeskrivning. Känd mental status.

***********************************************************
Ingela & Snoddas

Snoddas

Sea-Birds Earl of Snowdon
f. 2008-12-22
Labrador retriever
Ingela Hammar
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II klassvinst, 1 Lkl III klassvinst, 1 Lkl Elit
Jaktprov: B retriever 1 Nkl, 3 Ökl
Utställning: 1 Ukl
Övrigt: Känd mental status

***********************************************************
Jessica & Filha

Filha
Mariesen’s Essie
f. 2004-07-28
Riesenschnauzer
Jessica Jönsson
Lydnad: 1 Lkl I, 2 Lkl II
Övrigt: Känd mental status.

***********************************************************
Jessica & Henry

Henry
Zetastar Intensive Henry
f. 2009-03-01
Engelsk springer spaniel
Jessica Jönsson
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II, 1 Lkl III
Övrigt: Känd mental status
Årets Lydnadshund HiK 2013.
***********************************************************
Kitty & Arvid
Kitty och Arvid
Arvid

DK CH(U) SE U(U)CH
SE VCH Sea-Birds Moving Machine
f. 2014-04-13
Labrador retriever
Kristina Lindstrand
Utställning: Junkl 3x R-cert, Jun/Ukl 2x cert, cert,
svensk & dansk utställningschampion.
Jaktprov B, retriever:
Viltspår: Svensk Viltspårchampion
Övrigt: Godkänt brugspröve, Danmark

***********************************************************
Kitty & Russi

Russi
SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Give Me Some Lovin
f. 2009-10-01
Labrador retriever
Kristina Lindstrand
Utställning: Junkl cert, Ukl 2x cert, Ökl cert = SE U(U)CH
+ cert i Danmark
Jaktprov B, retriever: 2 Nkl
Viltspår: GK anlagsklass, 3x 1apris Ökl = SE VCH
Övrigt: Godkänt brugspröve, Danmark

***********************************************************
Lena & Märta

Märta
SE VCH Sea-Birds High Life
f. 2009-11-10
Labrador retriever
Lena Frisell
Utställning: Junkl CK, Ukl CK 3 btkl R-cert, Ökl CK
Jaktprov B, retriever: 1 Nkl, 3 Ökl
Viltspår: GK anlagsklass. 3x 1 Ökl = SE VCH
Övrigt: Godkänt brukspröve Danmark

***********************************************************
Lena & Stina

Stina
SE VCH Sea-Birds Wildfire
f. 2005-12-03
Labrador retriever
Lena Frisell
Utställning: BIR-veteran, cert, BIM
Jaktprov B, retriever: 2 Nkl
Viltspår:GK anlagsklass, 3x 1 Ökl = SE VCH
Övrigt: Känd mental status. Godkänt brukspröve Danmark.

***********************************************************
Lena & Sigrid
Sigrid Ronneby 2015
Sigrid
SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Make My Day
f. 2014-04-13
Labrador retriever
Lena Frisell
Utställning: junkl CK, 4x R-cert, 3-cert, BIR, BIG
Jaktprov B retriever:
Viltspår: Svensk Viltspårchampion
Övrigt: Godkänt brugspröve, Danmark

***********************************************************
Lena & Sunny

Sunny
TJH(FM) Hässlehoffs Sunny Tongadotter
f. 2008-05-04
Hovawart
Lena Lövgren
Lydnad: 2 Lkl I
Bruks: Spår uppflyttad till högre klass
Övrigt
: Känd mental status. Tjänstehundcert Försvarsmakten.
Riksmästare i Bruks RM för Hovawart 2013.

***********************************************************
Låtta & Lassie

Lassie
LPII RLD N Flatterhaft Country Girl
f. 2005-01-18, d. 2016-06-13
Flatcoated retriever
Låtta Bergstrand
Lydnad: 1 Lkl I, LP II, 1 Lkl III
Rallylydnad: 3x GK nybörjarklass
Jaktprov B retriever: 3 nkl
Utställning: 1 Ökl, Excellent, CK, BIM-veteran
Övrigt: Känd mental status.
Klubbmästare lydnad HiK 2006.

***********************************************************
Rita & Nessie

Nessie
JWW-08 C.I.B. C.I.E. SE JCH SE UCH DK UCH DE CH(VDH)
EE UCH HR CH SE W-10 FCI-Jahrhundertsiegerin 2011,
VDH-Europasiegerin 2011, Bundessiegerin 2012 Ciggi
f. 2007-04-11
Breton
Rita Sjöman Prytz
Fältprov: 1 Ökl, 3x 1 Ekl = SE JCH
Utställning: Junkl cert, Ukl CK CACIB, Ökl 3x cert Sverige,
cert Danmark, Tyskland, Estland mm.  3x cert Jaktklass, BIR, BIG-R, CACIB, SV-10

***********************************************************
Sara & Doris

Doris
LPI Robocop’s Yellow Piggelin
f. 2005-11-03
Labrador retriever
Sara Pantzar
Lydnad: LP I, 1 Lkl II
Utställning: 2 Junkl
Övrigt: Känd mental status.
Klubbmästare HiK 2007, 2008.

***********************************************************
Sveneric & Tyra

Tyra
Flatterhaft Fifty-Fyra
f. 2007-04-09
Flatcoated retriever
Sveneric Hellgren
Jaktprov B retriever: 2 Nkl
Utställning: Exc, 1 jaktkk, CK, R-cert, 3 btkl,
BIS-jakt SSRK
Viltspår: GK anlagsklass.

***********************************************************
Sylvia & Lisa

Lisa
SE VCH Oxundas Affectionate Audrey
f. 2008-04-22
Golden retriever
Sylvia Palmborg
Jaktprov B retriever: 1 Nkl
Viltspår: GK anlagsklass, 3x 1 Ökl = SE VCH

********************************************************************
Hundar som gått över regnbågsbron
***************************************************
Angelicas Jessie

Jessie
Eastflash Jessie James
f. 2006-05-12 d. 2013
Shetland sheepdog
Angelica Wierzbowski
Lydnad: 2x 1apris Lkl I, 2x klassvinst
Agility, hoppklass: 2x pinne
Utställning: 1apris Junklass, 1apris Ukl, 1apris Ökl
Övrigt: Årets Lydnadshund HiK 2011,
Klubbmästare agility medium SBK:s Gbg-avd. 2010

***************************************************
Anna-Carins Disan

Disan
LPI Tistelön’s Denise Bielman
f. 1999-03-08 d. 2013
Cairnterrier
Annacarin Granqvist
Lydnad: LP I
Agility Hoppklass: Uppflyttad till klass II
Agility Agilityklass: Uppflyttad till klass II
Utställning: Junkl 1a CK, Ukl 1a CK, Ökl 1a CK

***********************************************************
Ann-Sofies Hedda

Hedda
Robocop’s Happy Hedda
f. 2002-05-13
Labrador retriever
Ann-Sofie Samuelsson
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II
Utställning: 1 HP Ukl, 1 CK Ökl

***********************************************************
Charlottes Nike

Nike
Hinnareds Pärla
f. 2004-12-25
Flatcoated retriever
Charlotte Wotz Ader
Lydnad: 1 Lkl I
Jaktprov B, retriever: 1 Nkl, 2x 1 Ökl, 2 Elitklass
Utställning: 2 Jaktklass

***************************************************
Emmas Maja

Maja

Flatterhaft Borrow Direct
f. 2005-03-05, d. 2011,
Flatcoated retriever,
Emma Nilsson
Lydnad: 2 Lkl II
Utställning: 1 Junklass

 *******************************************************************
Ingelas Cesar

Cesar
LP II LP III LP III Robocop’s
Yellow Submarine
f. 2003-12-22  d. 2012,
Labrador retriever,
Ingela Hammar
Lydnad: 1 Lkl I, LP II LP III
Utställning: 1 Ukl
Övrigt: Känd mental status.
Årets Lydnadshund HiK 2006.

*******************************************************************
Låttas Låva

Låva
SE U(U)CH LPI  LPII Flatterhaft Novaline
f. 2006-03-11, d. 2015-11-11
Flatcoated retriever
Låtta Bergstrand
Lydnad: LP I, LPII
Jaktprov B retriever: 3 nkl
Utställning: 3x cert = SE U(U)CH, BIM, CACIB
Övrigt: Känd mental status.
Klubbmästare lydnad HiK 2009.

***********************************************************

Maries Tiwaz

Tiwaz
SE U(u)CH SE VCH Flatterhaft Hazel Horse
f. 2004-04-10      d. 2011
Flatcoated retriever
Marie Almving Sköld, Kent Sköld
Jaktprov B retriever: 2 Nkl
Utställning: Junkl CK, Ukl CK, Ökl 3x cert = SE U(U)CH,
BIG-2, BIS-jaktmeriterad, CACIB
Viltspår: 3x 1 Ökl = SE VCH

***********************************************************
Sylvias Kajsa

Kajsa
SE VCh Walk over Eowyn
f. 2004-05-08 d. 2013
Golden retriever
Sylvia Palmborg
Lydnad: 3 Lkl I
Viltspår: 3x 1 Ökl = SE VCH

****************************************************

”Gamla” f.d. medlemmar

**********************************************************************
Cecilia & Dexter

Dexter
SE VCH LP I Limetwigs Lord Calvert
f. 2006-10-10, Golden retriever, Cecilia Ekdahl
Lydnad: LP I
Viltspår: SE VCH
Övrigt: Genomförd funktionsbeskrivning. Känd mental status.

**********************************************************************
Elisabeth & Olle

 
Olle
f. 2002-09-15, Jack russel terrier, Elisabeth Mattiassion
Utställning: 1 Ökl
Viltspår: GK anlagsklass
Övrigt: Klubbmästare agility HiK 2009

**********************************************************************
Emily & Diva

Diva
LP I LP II  SE VCH Dione

f. 2006-07-03, Labrador retriever, Emily Clarkson
Lydnad: LP I LP II
VIltspår: SE VCH

**********************************************************************
Ingela & Stella

Stella
LPI LPII LP III SE LCH SE VCH Eldenburgs Pretty Woman
f. 2004-04-16, Rottweiler, Ingela Lindahl
Lydnad: LP I LP II LP III SE LCH
Viltspår: GK anlagsklass, 3x 1 Ökl = SE VCH
Bruks spår: Uppflyttad till högre klass
Övrigt: Känd mental status.
Årets Lydnadshund HiK 2007 och 2008.

**********************************************************************
Josefin & Buster

TJH Buster
f. 2006-05-20, Schäfer, Josefin Damberg
Övrigt: Känd mental status. L-testad.
Godkänd tjänstehund

**********************************************************************
Josefin & Leia

Leia
LPI Tuggelites Samantha
f. 2006-01-16
Borderterrier, Josefin Wennberg
Lydnad: LP I, 1 Lkl II
Agility Hoppklass 3x pinne = uppflyttad till klass II
Agility Agilityklass 3x pinne = uppflyttad till klass II
Övrigt: Klubbmästare agility HiK 2008.

***********************************************************
Kajsa & Malva

Malva
LP I SE VCH Lakkas Delorina
f. 2007-01-24, Irish softcoated wheaten terrier,
Kajsa Pettersson
Lydnad: LP I
Viltspår: GK anlagsklass. 3x 1 Ökl = SE VCH
Utställning: 2 Ukl
Övrigt: Känd mental status.

*******************************************************************
Leif-Åke, Lollo & Jack

Jack
SE UCh NO UCh JWW-06 Badavie Heat Of The Night
f. 2005-12-21
Saluki, Leif Åke & Lollo Svärd
Utställning: Junkl CK, Ukl cert, Ökl 2x cert = SE UCH, CACIB
Övrigt: JuniorVärldsVinnare 2006.

***********************************************************
Malin & Freja

 Freja
SE VCH Sörgoldens Freja
f. 2008-03-24, Golden retriever, Malin Öhrne
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II
Viltspår: GK anlagsklass. 3x 1 Ökl = SE VCH

**********************************************************************
Maria & Kenzo

Kenzo
Up Shots Under
f. 2004-09-18, Riesenschnauzer, Maria Andersson
Lydnad: 1 Lkl I, 1 Lkl II
Övrigt: Känd mental status

**********************************************************************
Marianne & Babben

Babben
Darts Bianca of Goodwill
f. 2007
Jack Russel Terrier
Marianne Björk
Lydnad: 2x 1 Lkl I
Utställning: 1 Ökl
Övrigt: Årets Lydnadshund HiK 2010.

***********************************************************
Marie & Jackie

Jackie
LPI Barrall’s Salamanca
f. 2005-12-21, Schnauzer, Marie Gustavsson
Lydnad: LP I
Utställning: CK Ökl

**********************************************************************
Mia & Samba

Samba
Fagerlands Röda Samba De Amorex
f. 2008-02-19, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Mia Schuman
Utställning: 1 CK Junkl

**********************************************************************
Shadi & Mini

Mini
Caper Cailie’s Mini
f. 2008-04-27, Springer spaniel, Shadi Kajevand
Övrigt: Godkänt enkelt vattenprov