Tävlingsresultat 2011

* = BILDER – se nedanför listan! >>

Hund
Ägare/förare
Ras Tävling
Plats & datum
Resultat
  DECEMBER      
Gulli Annacarin Granqvist Cairnterrier Lämplighetstest för Vårdhund ”Lämpad”
  NOVEMBER      
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra, inoff
Flatutställning 26/11
4 HP championklass
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra, inoff
Flatutställning 26/11
1 HP ”Lydnadsklass”,
BIM ”lydnadsklass”
Snoddas Ingela Hammar Labrador retriever Lydnadsklass I
Orust BK 19/11
1:apris Lkl I,
184 poäng
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning
Åstorp 12/11
2:a champklass CK
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning
Åstorp 12/11
2:a veteranklass CK
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning
Åstorp 12/11
Exc ökk
Stina Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning
Åstorp 12/11
3a jaktkk CK
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SSRK utställning
Åstorp 12/11
Exc ökk
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK Int Utställning
Växjö 6/11
1 ökk, CK, 2 btkl
CERT R-cacib
= SE U(U)CH
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK Int Utställning
Växjö 6/11
Exc, 1 ukk, CK
(5 btkl)
Stina Lena Frisell Labrador retriever SKK Int Utställning
Växjö 6/11
Exc, 2 jakt-kk
Henry Jessica Jönsson Engelsk springer spaniel Lydnad klass I
Ale BK 5/11
2a pris, 157,5 poäng
4e plac.
  OKTOBER      
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Retrieverjakt, B-prov,
Halmstad 23/10
3e pris Nkl
Leia Josefin Wennberg Border terrier Kungälvs BK 22/10
Agility-  och hoppklass, small
Agility klass 2,
5/35 5 fel
Hopp klass 2, 4/38
2,24 fel (tidsfel)
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever Utställning DRK
Bornholm 15/10
Exc, 2 ökk, CK
+ GK Brugspröve
Märta Lena Frisell Labrador retriever Utställning DRK
Bornholm 15/10
Exc, 2 ukk
+ GK Brugspröve
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Retrieverprov B,
Bollebygd 6/10
3 Nkl
  SEPTEMBER      
Trassa Åsa Magnevik Flatcoated retriever Retrieverjakt B-prov, Ljungås
23/9
1a pris Ökl
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever Viltspårprov 20, 23, 28/9 3x 1apris =
SE VCH !
Märta Lena Frisell Labrador retriever Viltspårprov 20, 23, 28/9 3x 1apris =
SE VCH !
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog KM agility 18/9
SBK Göteborgsavd.
Klubbmästare SBK
agility medium!
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog KM agility 18/9
SBK Göteborgsavd.
2a plats agility medium
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton Fältprov Elitklass
Enköping 18 sept,
förd av Amir Zand      *
3e 1a priset Ekl

= SE JCH !!!

Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton Fältprov Elitklass
Enköping 17/9
förd av Amir Zand     
1a pris Ekl
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK Nationell utställning
Sofiero 10/9
Exc, 1 CK ukk,
2 bhkl, reserv-cert!
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK Nationell utställning
Sofiero 10/9
Sufficient
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility Tomtens BK 4/9 Disk. i både hopp och agilityklassen
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility Tidaholm 3/9 Hopp 1: 13/34, 10 fel
Agility 1: Disk.
Leia Josefin Wennberg Border terrier Munkfors BK 3/9
Agility klass 1, small
1/13 – klassvinst,
pinne, uppflyttad
Leia Josefin Wennberg Border terrier Munkfors BK 3/9
Agility Hoppklass 2, small
3/6, 5.97 fel
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK Nat Öland 3/9   * 1 CK ukk, 3 btkl,
CERT
  AUGUSTI      
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK Int Gotland 28/8 1 CK ukk, 2 btkl,
CERT, R-CACIB
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK Int Gotland 28/8 3a ukk
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning,
Tvååker 15/7
2a CK champion-kk, ”5e bästa tik”
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility,  27/8
Stenungsunds BK
Hopp 1: 8/24, 10 fel
Agility1: 5/27, pinne!
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility, 27/8
Stenungsunds BK
Disk. både hopp- och agilityklassen
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK Nat Gotland 27/8 2a CK ukk
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK Nat Gotland 27/8 3a ukk
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SKK utställning,
Ronneby 14/8
1a CK
ukk,
BIM, CERT, CACIB
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK utställning,
Ronneby 14/8
2a CK veterankk
Stina Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning,
Ronneby 14/8
2a CK jaktkk
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK utställning,
Ronneby 14/8
Exc, 2 CK ukk
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning,
Ronneby 14/8
Exc, 3 CK ukk
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever LRK Blekinge Open Show
Ronneby 13/8 (inoff)
1 HP ökk, BIS-3
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever LRK Blekinge Open Show
Ronneby 13/8 (inoff)
1a HP veterankk, BIS-3 veteran
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever LRK Blekinge Open Show
Ronneby 13/8 (inoff)
1 HP ukk
Märta Lena Frisell Labrador retriever LRK Blekinge Open Show
Ronneby 13/8 (inoff)
2 HP ökk
Stina Lena Frisell Labrador retriever LRK Blekinge Open Show
Ronneby 13/8 (inoff)
1 HP jaktkk, avelsgrupp 1a HP.
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton DJU:s Apporteringspröve för
Jagthunde, Sjaelland 7/8  *
2a av 15 hundar,
28 av 30 p
  JULI      
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK utställning,
Tvååker 16/7
Exc, 2 ukk CK, 3 btkl
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning,
Tvååker 16/7
Exc, 4 ukk
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning,
Tvååker 16/7
Exc championklass
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning,
Tvååker 15/7
Exc, 2a champion-kk
 
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agilityklass, Arvika 10/7 Klass I, small,
lopp A, 0 fel,
plac. 2/22 – pinne!
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agilityklass Arvika 10/7 Klass I, small, lopp B
5 fel, plac. 2/22
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility, Hoppklass
Arvika 10/7
Hoppklass I,
0 fel, 1/23 – pinne! = uppflytt klass 2
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility, Arvika BK 10/7 Agililtyklass 1, Lopp A
0 fel, klassvinst, 1/16 – pinne

Hoppklass 1, Lopp A = 5 fel  3/16 starter 
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton World Dog
Show,
Paris 10 juli
Very Good,
2a i jaktklass
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton French
Championat
Paris 9 juli
Excellent,
3a i jaktklass
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Utställning, Rasspecial Shetland
Sheepdog 7/7
 
Very good, juniorklass
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK utställning,  Borås 6/7
 
Excellent, oplacerad juniorkonkurrens
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton Echt 3 juli,

Limburgia Hondenshow

BIR + CACIB,
holländskt cert
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning,
Borås 3/7
Excellent, 2 ukk, CK
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SKK utställning,
Borås 3/7
Excellent, 3 ukk
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SKK utställning,
Borås 3/7
Excellent, 4 ukk
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Rallylydnad, officiell!
SBK Göteborgsavd 3/7
 
86 poäng = 3 GK = titel:
RLD N Vildsilkes Flinga
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Rallylydnad, officiell!
SBK Göteborgsavd 2/7 b.
88 poäng
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Rallylydnad, officiell!
SBK Göteborgsavd 2/7 a.
93 poäng
  JUNI      
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning,
Gränna 18/6
Exc, 1 ukk CK.
3 btkl
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning,
Gränna 18/6
Excellent, ukl
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility, Bollebygd, 12/6 Agilityklass I,
5 fel, plac. 8/48
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Lydnadsklass I
SBK:s Göteborgsavdelning
9/6
                  
*
1:apris Lkl 1
178,5 poäng,  klassvinst av 13.

 
Nike Charlotte Wotz Ader Flatcoated retriever Working Test Cup, Sexdrega 80 poäng elitklass,
4e plats
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility, Nationalhoppet
SBK:s Göteborgsavdelning
6/6             
*
Hoppklass I,
0 fel, uppfl.pinne
plac 4/58.
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility, Nationalhoppet
SBK:s Göteborgsavdelning
6/6             
*

 

Agilityklass1: 10 fel, 5a av 31.
Hoppklass 1:
0 fel och pinne,
2a av 29.
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II,
GMBK
6/6       *
2apris, 147,5 poäng, 5/9 placering
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Rallylydnadstävling
inoff HiK 1/6
 
71 poäng = GK, placering 9/16
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Rallylydnadstävling
inoff HiK 1/6
 
45 poäng = IG
  MAJ      
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 29/5
Exc, 2 CHKK, CK,
3 bh
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 29/5     *
Exc, 1 ukk, CK, 3 bt,
R-cert, BIR jun/unghund
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 29/5
Exc, 2 ukk, CK
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 28/5
Exc, 1 CHKK, CK,
3 bh
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 28/5
Exc, 1 ukk, CK
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning,
Hasslarp 28/5
Exc, 2 ukk, CK
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Torslanda & Öckerö
inofficiell agilitytävling
28/5            
*
Öppen agilityklass: 10 fel, 3a av 12.
Öppen hoppklass A:
5 fel, 5a av 12.
Öppen hoppklass B: 10 fel, 3a av 9.
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Lydnad, Lkl II,
Bollebygd 27 maj    *
1:a pris Lkl II,
173 poäng, klassvinst
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever B-prov retriever, 10 maj,
Flatklubben, Bollebygd
3e pris Nkl
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton FCI-Centennary-utst Dortmund 7-8
maj       *
BIR + CACIB båda
dagarna *
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility, Kungahoppet, Kungälvs
BK 7/5        *
Agilityklass small 1: 5e plats av 51, 5 fel,
Hoppklass small 1: 8/40, 5 fel
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Agility, Kungahoppet, Kungälvs
BK 7/5
Agilityklass 1: 8e plats av 43. 5 fel,
tid 50,82 sek.
Hoppklass1: Disk
Märta Lena Frisell Labrador retriever Inofficiell utställning
LRK Blekinge 7/5
Exc 1 jun-kk;
BIS-3
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever Inofficiell utställning
LRK Blekinge 7/5
Exc 2 jun-kk;
BIS-4
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever Inofficiell utställning
LRK Blekinge 7/5
Exc, 2 u-kk
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever B-prov, retriever, Kilanda
Labväst, 6 maj
1a pris Nkl!
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever B-prov, retriever, Kilanda
Goldenklubben, 2 maj
3e pris Nkl
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Inoff. agiility,
SBK:s Gbg-avd 1/5
Öppen agilityklass: 9e plats av 29:
28,53 fel, 68,53 sek
Öppen hoppklass: 13e  plats av 27 5 fel, 49 sek.
  APRIL      
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II,
Partille, 30 april
133 p = 3e pris, Lkl II
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Ronneby, appellklass
bruksspår, 23 april   *
268,75 p,
uppflyttad!
Klassvinst
plac. 1/5
Gösta Kristina Lindstrand Labrador retriever LRK Småland Open Show utställning
17 april
2:a  i championklass, Bästa
jaktmeriterade
Märta Lena Frisell Labrador retriever LRK Småland Open Show utställning
17 april
1 HP juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever LRK Småland Open Show utställning
17 april
1 HP juniorkk +
3 btkl  i ringen för övriga raser.
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever LRK Småland Open Show utställning
17 april
1 HP unghundsklass,
Bästa bruna
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
17/4 officiell lydnad Lkl II  *
(Jakt+utst+lydnad
= TRIPLE purpose master
- igen)
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
17/4 inoff utställning
1a Championklass,
3 btkl,
BIM-champion.
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
17/4 inoff utställning
Öppenklass,
oplacerad
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
17/4 officiell lydnad Lkl II
2a pris, 145,5 poäng
plac 3/5
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
17/4 officiell lydnad Lkl III
179 p = 0
plac 2/2
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
16/4 Working test (inoff)
2a (av 32) i final Nkl; 85 p = uppflyttning
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK Västra Flatshow
16/4 Working test (inoff)
5a (av 32) i final Nkl; 78 p = uppflyttning
Trassa Åsa Magnevik Flatcoated retriever Lydnad Lkl I
Lerums BK 9 april   *
Lkl I 1apris, 189,5
p
klassvinst
Tiwaz Marie Almving Sköld Flatcoated retriever SSRK utställning
Bohus 10 april       *
BIM,
BIS-jaktmeriterad
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever SSRK utställning
Bohus 10 april
Excellent jaktkl,
1 jaktkk
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning
Bohus 10 april
Excellent, 2 junkk
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning
Bohus 10 april
Excellent, 3 ukk
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Kungälvs BK,
bruksspår, 3 april
Appellklass spår,
GK, 217 poäng,
plac. 2/5
  MARS      
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton SKK Internationell utställning
Malmö 19/3
3e CERTet i jaktklass
= SE UCH DK UCH !!!
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK Malmö,
lydnadstävling 20/3
1apris 162 poäng
klassvinst!
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK Internationell utställning
Malmö 19/3
Very Good juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK utställning
Moheda 6/3
1 CK juniorkk
4 btkl, reserv-cert
Russi Kristina Lindstrand Labrador retriever SSRK utställning
Moheda 6/3
Excellent
  FEBRUARI      
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog Inoff. Träningstävling
lydnad, Hundstället Hjärtat
1apris, 176 poäng, klassvinst
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton DKK Internationell utst.
Fredericia 13 /2
CERT i jaktklass
BIR, CACIB
  JANUARI      
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK Internationell utställning MyDOG
9/1
4a CK championklass,
4 btkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK Internationell utställning MyDOG
8/1
4a CK championklass,
4 btkl. Uppfödar-gruppen blev BIS-4.
Milton Jeanette Meyer Portugisisk vattenhund SKK Internationell utställning MyDOG
6/1
Exc, 2 HP valpkonkurrens
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton SKK Internationell utställning MyDOG
7 /1
1apris i jaktklass
Nessie Rita Sjöman-Prytz Breton SKK Internationell utställning MyDOG
6 /1
CERT i jaktklass
BIR
Gulli Annacarin Granquist Cairnterier SKK Internationell utställning MyDOG
6/1
BIR-valp
Walle Angelica Wierzbowski Shetland Sheepdog SKK Internationell utställning MyDOG
6/1
2 juniorklass

 

Lilla Gulli, Danjou’s Buff Beauty. Matte Annacarin: ”Gulli är min
andra hund. Mitt mål är att utbilda henne till Vårdhund, för att
kunna arbeta inom äldreomsorgen eller med barn. Första steget är
taget – en lämplighetstest för vårdhund. Det innehöll 9 olika moment
och hon bedömdes som lämpad för vårdhundsarbete.

 

På Flatklubbens inofficiella adventsutställning 26/11 kunde man,
förutom sedvanliga klasser, även anmäla till viltspårs- och lydnadsklass.
Lassie vann lydnadsklassen med HP, visad av Linn,
och blev sedan BIM i lydnadsklass. Många fina priser!


Certet i Växjö innebar championat för ”Russi” –
SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Give Me Some Lovin.


Fältprov i Enköping 17 och 18 september, förd av Amir Zand.
1apris i Elitklass båda dagarna  HiK:s första Jaktchampion,
tillika dubbelchampion dvs även utställningschampion, Nessie!!


Walle – 2 bhkl med reserv-cert i Sofiero.
Och dessutom klubbmästare i agility medium
på SBK Göteborgsavd.

 
Apporteringspröve på Sjaelland. A-provet är tredelat och på tid:
Hitta & apportera 1 kanin, hitta & apportera 2 fåglar
samt apportera 1 fågel på öppet vatten.
Nessie och Rita kom 2a av 15 hundar.


Russi – Sea-Birds Give Me Some Lovin tog CERT på både Gotland och
Öland alldeles på egen hand – matte Kitty semestrade i Grekland.

Jessie triumferade i Lkl I 9/6 med 178,5 poäng och klassvinst av 13 starter på SBK:s Göteborgsavdelning. Värd sin vikt (minst!!) i guld (eller hundmat)!


Annika & Nikko tävlade lydnad Lkl II 6/6 – sen kom Ebba!


Den snabba och agila Leia hoppade hoppklass på Nationalhoppet 6
juni, med 0 fel, uppflyttningspinne och plats 4 av 58,
samt agilityklass 12 juni med fel, plats 8/48.
 
Jessie tävlade i både hopp- och agilityklass, 28/5 för Torslanda och Öckerö BK,
och på Nationalhoppet 6/6 – 0 fel och pinne, plats 2/29!


”Märta Frisell” fick CK båda dagarna i Hasslarp, på söndagen
dessutom 3a bästa tik med reserv-cert, samt BIR junior/unghund.


 Elsa och Diesel vann lydnadsklass II i Bollebygd på 173  poäng
(trots nolla på inkallning med ställande!)


Josefin och Leia lyckades VÄL i Kungahoppet i Kungälv;
Agilityklass small 1: 5e plats av 51, 5 fel, Hoppklass small 1: 8/40, 5 fel.


Nessie på nya äventyr i Dortmund = FCI-Centennary Winner (FCI Jahrhundertsieger) och VDH-Europasieger (VDH-ES), samt pappren klara för Estniska championatet.


Jisses vilket prisbord Flatklubben Västra dukat upp! Tack SNÄLLA alla sponsorerna, hälsar Triple Purpose Master (jakt+utst+lydnad) titelförsvararen Låva & Låtta.


Diesel och Elsa gick bruksspår i Ronneby 23 april på själva påskafton. Det blev 268,75 poäng och uppflyttad från appellklass till lägre klass – samt klassvinst.


Trassa och Åsa, 189,5 och klassvinst i lydnadsklass I i Lerum 9 april.


På sin 7-årsdag blev SE U(U)CH SE VCH Flatterhaft Hazel Horse bästa hane och BIM i Bohus. Bland finalringens jaktmeriterade blev Tiwaz BIS.


Efter tredje certifikatet i jaktklass + cert i Danmark, heter Nessie numera SE UCH DK UCH Ciggi! Nu bär det av på jaktprovsträning till Dansk Bretonklubbs Hovedpröve.


Märta vann juniorkonkurrensen med CK,
och blev 4e bästa tik med reserv-cert i Moheda 6 mars.


En tripp till Fredericia gav Nessie danskt cert, BIR och CACIB.
Nu är det nära till en riktigt lång titel!


Kennel Flatterhaft blev BIS-4 uppfödargrupp på MyDOG.

 
 

 
 
 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>