Tävlingsresultat 2010

TÄVLINGSRESULTAT 2010


* = BILD – se nedanför listan! >>

 

 


Hund
Ägare/förare Ras Tävling
Plats & datum
Resultat
DECEMBER
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II
SBK:s Göteborgsavd 12/12
2a pris, 149 poäng, plac. 5/10
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agilitytävling 12/12

Götene Klass I

Hoppklass 0 fel,
plac 3/32,
uppflytt-pinne!
NOVEMBER
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever Inoff. Flatcoated
Retriever-klubbens adventsutställning 28/11
Sätila
1 HP + BIM lydnads/bruksklass
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever Inoff. Flatcoated
Retriever-klubbens adventsutställning 28/11
Sätila
2 HP championklass. med i
BIS-uppfödargrupp
Nike Charlotte Wotz Ader Flatcoated Retriever Working Test
Halmstad
Elitklass, 14 november
88 poäng, plac 5
(1an 90 p, 2an 89 p, 3 3or 88 p)
Sunny Lena Lövgren Hovawart Certprov FM-hund,

F7 Såtenäs 13-14/11

Godkänd försvarsmaktshund, TJH
Hässlehoffs Sunny-Tongadotter
Babben Marianne Björk Jack Russell Terrier Lydnad klass I
Tjörns BK 14 november
2apris, 148 poäng
Babben Marianne Björk Jack Russell Terrier Lydnad klass I
Orust BK 13 november
2a pris, 144 poäng
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Agility, Varbergs BK

13 november

Hoppklass: 16,11 fel, plac
14/27.
Agilityklass I: disk
Diesel Elsa Blomster Golden retriever GMBK, lydnadsklass I
12 nov   *
1apris,
182 poäng,
klassvinst
plac 1/16
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK-utställning
Växjö 6/11
2a bästa tik i jaktklass + CERT.
Stina Lena Frisell Labrador retriever SKK-utställning
Växjö 6/11
1 – 1 CK jaktklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK-utställning
Växjö 6/11
1-1 CK juniorklass(av 12
stycken)
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK-utställning
Växjö 6/11
1 – R
juniorklass
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever Viltpårprov,
Dalslands Dreverklubb 1/11
Godkänd
anlagsklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever Viltpårprov,
Dalslands Dreverklubb 1/11
Godkänd
anlagsklass
OKTOBER
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog KM agility 23/10,
SBK:s Göteborgsavdelning

Klubbmästare 1 medium!
59,5 fel,
plac. 1/2
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever Retrieverjaktprov,
B-prov Bornholm 18/10
3 Ökl
Stina Lena Frisell Labrador retriever Retrieverjaktprov,
B-prov Bornholm 18/10
2 Nkl
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever DRK-utställning
Bornholm 17/10       *
1-1
CHKK, CK,
Club Cert, 2:a BH
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever DRK-utställning
Bornholm 17/10       *
1-1
JuniorKK, CK,
BIS-Junior, 4:a BT
Märta Lena Frisell Labrador retriever DRK-utställning
Bornholm 17/10
1-3 juniorkonkurrens
Stina Lena Frisell Labrador retriever DRK-utställning
Bornholm 17/10
1-4 jaktkonkurrens
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Working test
Stättared 9-10 oktober
79 poäng i Nkl = uppflyttad
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Fältprov
kontinentala fågelhundar, 2/10   *
1apris
i ELITklass!

(förd av Rita)
SEPTEMBER
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Lydnadsklass I,
Angereds BK 26/9
2apris, 148 poäng,
plac 3/8 (= pokal!)
Nike Charlotte Wotz Ader Flatcoated Retriever B-prov retriever
Väse 25/9
2a pris Elitklass
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Fältprov för
kontinentala fågelhunder, Svenska
Weimaranerklubben, Enköping 25/9
1apris
i Öppenklass
(förd av tränaren Amir
Zand)
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility Klass I
Bollebygd 25/9

Klassvinst
(1/25),
uppflyttningspinne
Leia Josefin Wennberg Border terrier Agility Hoppklass
Bollebygd 25/9
5 fel.
plac 4/24
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Agility Hoppklass
Bollebygd 25/9
27,60 fel, 54,60 sek.
plac 6/24
Leia Josefin Wennberg Border terrier Lydnad klass II
GMBK 24/9
1apris
172,5 p.

plac 2/9
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II
GMBK 24/9
3e pris, 116 poäng
Walle Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Inoff. utställning

Partille BK 18/9

HP, BIR-valp,
BIG-reserv
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Inoff. utställning

Partille BK 18/9

1 HP Ökl – 2 Ökk
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever Särskilt B-prov
retriever
17/9, Nossebro
3e pris Nkl
Tyra Britt & Sveneric Hellgren Flatcoated Retriever Särskilt B-prov
retriever
15/9
2a pris Nkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK-utställning
Sofiero
12 september       *
1 – 1
CK juniorklass,
CERT 2 btkl
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK-utställning
Sofiero
12 september
1 – 5 championklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK-utställning
Sofiero
12 september
1 – 3 juniorklass
AUGUSTI
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SSRK utställning
Gustavsberg 29/8
1 – 2 CK juniorklass
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever Västkustvalpen,
Göteborg  22/8
1 HP BIR
juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever Västkustvalpen,
Göteborg  22/8
2a HP juniorklass
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever Västkustvalpen,
Göteborg  22/8
3a i juniorklass
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 15/8
1 – 1 CK jaktklass
Stina Lena Frisell Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 15/8
1 – 3 jaktklass
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 15/8
1 – 4 HP juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 15/8
1:a juniorklass
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 14/8
1 – 1 CK jaktklass
Stina Lena Frisell Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 14/8
1 – 3 jaktklass
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 14/8
1 – 4 juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever NKK utställning i
Oslo 14/8
1 – 3 juniorklass
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever Flatmästerskapet
7-8/8 Lillerud, Värmland
Nkl, 57 poäng på
5 stationer
= plac 44/111
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever Flatmästerskapet
7-8/8 Lillerud, Värmland
Nkl, 45 poäng på
3 stationer
= plac 51/111
Diesel Elsa Blomster Golden retriever Viltspårprov,
Billa, 6 augusti
3e x 1a
pris Ökl
= SE VCH !!
JULI
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning Bremen
31 juli
*
BIR,
CACIB
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Split Kroatien, 4
Night Summer Dog Show 25/7 *
BIR,
CACIB
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Split Kroatien, 4
Night Summer Dog Show 24/7 *
BIR,
CAC
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Split Kroatien, 4
Night Summer Dog Show 23/7
BIM,
CACIB
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Split Kroatien, 4
Night Summer Dog Show 22/7
BIM,
CAC
Tyra Britt & Sveneric Hellgren Flatcoated Retriever Särskilt B-prov
retriever
vecka 29, Mariestad
3e pris Nkl
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Cairnhelg i Skåne

17-18 juli      *


Cairnmästare i agility
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK Nat utställning
Alfta 18/7
2 CK Championklass, oplacerad
btkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SSRK utställning
Högbo Bruk 17/7
2 CK Championklass, 5 btkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK Nat utställning
Tvååker 10/7
4 CK Championklass, oplacerad
btkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK INT utställning
Tvååker 10/7
1 – 3 HP juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK INT utställning
Tvååker 10/7
3a HP i valpklass II
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK INT utställning
Tvååker 9/7         *
1 – 1
CK Ökl,
CERT = champion!
BIM, CACIB
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SKK INT utställning
Tvååker 9/7
2a i valpklass II
Stina Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning
Borås 4/7     *
1 – 1 CK jaktklass,
6 btkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK utställning
Borås 4/7     *
1 – 3 CK juniorklass
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK utställning
Borås 4/7
2 HP  valpklass II
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SKK utställning
Borås 4/7
3 HP valpklass II
JUNI
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK Triple Dog Show
Jönköping  21 juni
1-3 Chkl CK, 3 bhkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SKK Triple Dog Show
Jönköping  21 juni
1 HP – BIR
valpklass II
Märta Lena Frisell Labrador retriever SKK Triple Dog Show
Jönköping  21 juni    *
2 HP  valpklass II
Stina Lena Frisell Labrador retriever SKK Triple Dog Show
Jönköping  21 juni
1 – 2 CK Jkk (jaktklass)
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Triple Dog Show
Jönköping  20 juni
2 btkl
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Triple Dog Show
Jönköping  19 juni
BIR,
CACIB,
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK-utställning
Avesta Svensk Vinnarutst. 13 juni
BIR,
CACIB,
SV-10
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II
SBK:s Göteborgsavd 10/6
2a pris, 140 poäng, plac. 2/8
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK Nat,
Vänersborg 6 juni   *
1 – 1
CK Ökl,
CERT, 2a bästa tik
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Agility hoppklass I
SBK Gbg-avd. 5 juni    *
1
pinne,
0 fel, tid 34.44, plac 3/28
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever SSRK Västras
WorkingTest-cup. Deltog i 3 av de 4 tävlingarna.
5 juni.    *
Totalt: 6e plats Nkl
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 30/6
1-2 Chkl CK, R- bhkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 30/6
BIS-4 valpklass II
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 30/6
2 HP valpklass II
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 29/6
1-1 Chkl CK, 4 bhkl
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 29/6
2 HP  valpklass II
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK_utställning
Hasslarp 29/6
3 HP  valpklass II
MAJ
Snodda Ingela Hammar Labrador retriever MH-beskrivning,
SBK:s Gbg-avd 28/5
Genomgången
med skott:1
Samba Mia Schulman Tollare Viltspårprov,
Sollebrunn 24/5   *
Godkänd anlagsklass
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 23/5
1-1 Jkl CK,
2 bhkl,
BIM jaktmeriterad
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 23/5
2a valpklass II
(av 9 tikvalpar)
Märta Lena Frisell Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 23/5
Oplac. valpklass II
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 22/5
1-1 Jkl CK,
BIM jaktmeriterad
Russi Kristina  Lindstrand Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 22/5
Oplac. valpklass II
Märta Lena Frisell Labrador retriever NRK 50-års
jubileums-utställning 22/5
3a valpklass II
(av 9 tikvalpar)
Russie Kristina  Lindstrand Labrador retriever Labradorklubben
Blekinge
utställning 16/5
HP, BIS-2-valp
Märta Lena Frisell Labrador retriever Labradorklubben
Blekinge
utställning 16/5
HP, BIS-4-valp
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever Labradorklubben
Blekinge
utställning 16/5
HP, BIS-R-valp
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Club Show
Norrköping 13 maj
4 CK i Ökk (24 i klassen)
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK-utställning
Larv 9 maj
4 CK i Ökk (14 i klassen), ”7:a
btkl”
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II
SBK:s Göteborgsavd 7/5
3e pris, 132 poäng
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Viltspår, 3 maj Tredje
1apris Ökl =
SE VCH, 
Svensk Viltspårschampion!
Moa Cecilia Persson Border collie Lydnad klass I
Angereds BK 2 maj    *
1apris,
195 poäng,
plac 1/9
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Lydnad klass I
Angereds BK 2 maj    *
2apris, 159 poäng, plac
APRIL
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
Vänersborg 24-25 april  *
Triple Purpose Master
(=jakt+utst+lydnad)
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
utställning 25 april
Utst, 2 HP Ökl (19 i klassen),
oplac. btkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
Off. Lydnadsprov 25 april

1:apris,
166,5 p
Lkl II , plac 3/12
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
Inoff. Lydnadsprov 25 april

1:apris,
256 poäng Inoff. Lkl III +
klassvinst
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
Working Test 24 april
Inoff. WT Nkl, final, plac 3 av
31
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever FRK Västra Flatshow
Working Test 24 april
Inoff. WT Nkl
plac 12 av 31
Stina Lena Frisell Labrador retriever Labradorklubben
Småland -utställning 18 april   *
Inoff.
1-1 jkl HP, BIS-2-
jaktmeriterad,  BIS-3
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever Labradorklubben
Småland -utställning 18 april   *
Inoff.
1-1 chkl HP, BIS-4
jaktmeriterad – BIS-R
Märta Lena Frisell Labrador retriever Labradorklubben
Småland -utställning 18 april   *
Inoff. Valpklass I:
HP, BIR, BIS-4
Babben Marianne Björk Jack Russell Terrier Lydnad klass I
Kungälvs BK 10 april

1:apris,
165,5 poäng, plac 2 av 10.
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Lydnad klass I
Lerums BK 10 april
3epris, 136 poäng, plac 7 av 10.
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Viltspårprov,
Kronobergs Taxklubb, Billa 4 april
1a pris Ökl
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Viltspårprov,
Kronobergs Taxklubb, Billa 3 april
3e pris Ökl
MARS
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 28 mars
1; 2 CK champ-klass,
4 bhkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SSRK-utställning
Bohus 28 mars
1 Ökl, 5 CK Ökk
Hälge Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 28 mars
HP, BIM-valp
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 28 mars
Valpklass I:
4e-placerad
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 28 mars
Valpklass I:
5e-placerad
Gösta Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 27 mars
1; 1 CK champ-klass,
3 bhkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SSRK-utställning
Bohus 27 mars
1 Ökl. 4 Ökk
Hälge Kristina  Lindstrand Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 27 mars
HP, BIM-valp
Märta Lena Frisell Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 27 mars
Valpklass I:
Oplacerad
Lyra Rasmus Nelson Labrador retriever SSRK-utställning
Bohus 27 mars
Valpklass I:
Oplacerad
Märta Lena Frisell Labrador retriever Valputställning
Varberg, 14/3       *
HP, BIR-valp, BIG-3
Hälge Kristina  Lindstrand Labrador retriever Valputställning
Varberg, 14/3
HP, BIM-valp
Freja Malin Örne Golden Retriever Lydnad klass I
Bollebygds BK 6/3

1:apris,
192 poäng, Plac. 1/9
FEBRUARI
Hälge Kristina  Lindstrand Labrador retriever Inoff
valputställning Sätila 6/2          *
HP, BIR-valp
JANUARI
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Int, MyDog 10
januari Svenska Mässan
BIR,
CACIB
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Int, MyDog 9
januari Svenska Mässan
BIR,
CACIB
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK Int, MyDog 8
januari Svenska Mässan     *
CERT,
2a bästa tik,

reserv-CACIB. Deltog i uppfödar-gruppen, som
blev BIS.
Midas Daniella Nygren Flatcoated Retriever SKK Int, MyDog 8
januari Svenska Mässan
BIM i valpklass.
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated Retriever SKK Int, MyDog 7
januari Svenska Mässan
1; 2 CK Ökk (18 Ökl-tikar)
oplacerad i btkl


Ständiga uppdateringar på HiKometern
när våra duktiga medlemmar är ute och tävlar.
HiKometern Online!
>>
  


På Flatcoated Retrieverklubben/Västras Advenstutsällning
i Sätila 28/11
visades ”Lassie” LP II Flatterhaft Country Girl
förtjänstfullt av
Linn Cederroth till 1 HP i lydnads/bruksklass.
Ingen placering i bästa tikklass, men  BIM i
lydnads/bruksklass!


Kennel Flatterhaft blev Bästa Uppfödargrupp 28/11.
Domaren ville se en
sällan tidigare skådad hårt koreograferad kadrilj 😉
Gruppen bestod av Låva, Scilla, Tara och Gunnar.


182 poäng och klassvinst av 16 ekipage i lydnadsklass I
på GMBK 12/11.
Ja, vi anade redan på KM:et 6/11 vartåt det barkade för
Diesel och Elsa.


Russi och Märta blev båda godkända i anlagsklass i
viltspår för Bert Olsson.
Dalslands Dreverklubb 1 november.



Dansk Retrieverklubbs utställning på Bornholm 17/10
2010.
Kittys Gösta 1a med CK i
championklass, Club Cert + 2a bästa hane.
Och Russi 1a med CK i juniorklass, 4e bästa tik och
BIS-junior
!


Nessie har varit på Fältprov för kontinentala
fågelhundar.
På hennes allra första start blev det ett 1apris i
öppenklassen,
och helgen därpå ett förstapris i
elitklassen!
2 elitettor till så är hon Jaktchampion. För
utställningschampionatet krävs 3 cert i jaktklass,
trots
att hon har en minst sagt lysande utställningskarriär
i öppenklass hittills.


Endast 11 månader gammal blev Kittys Russi 2a
bästa tik med CERT
i Sofiero 12/9 för Marianne Holm-Hansen.


En semestertripp/utställningsturné söderöver gav
Nessie
följande resultat:
22 juli BIM/CAC, 23 juli BIM/CACIB, 24 juli BIR/CAC, 25
juli BIR/CACIB i Split (Kroatien)
där man årligen avhåller ”4 Night Summer Dog Show”,
fyra heta julinätter med start kl 20 och BIS kl 01.00!

På hemvägen stannade man till i Bremen 31 juli – det
blev BIR/CACIB där med.
Nu är det jaktprov som gäller, meddelar matte Rita.


SE VCH Vildsilkes Flinga.
Diesel spårade sin tredje Ökl-klöv i Billa 6 augusti,

och blev Viltspårschampion!


Disan blev cairnmästare i agility i Skåne 17-18
juli.
Pokal, rosetter och lyckligt frisläppt på ett ärevarv!



På SKK:s Internationella utställning i Tvååker 9 juli
fick Låva
tredje certet = SE U(U)CH LP I Flatterhaft Novaline!

BIM och CACIB som grädde på moset.
Dagen därpå debut i championklass, 4a med CK.


Och efter många vänstervarv är det gôtt att svalka sej!
Foto: Kitty Lindstrand


Lenas Stina vann jaktklassen med CK i Borås,
blev 6e bästa tik – en hårsmån från certet!


Kittys Russi blev BIR i valpklass II i Jönköping 21
juni,
och 3a med CK vid debuten i juniorklass i Borås 4 juli.


Lenas Märta blev 2a med HP i valpklass II både på
SKK Triple Dog Show i Jönköping  21 juni och i Borås 4
juli.


Flaggan i topp på Svenska Flaggans Dag, Nationaldagen 6
juni.
Låttas Låva tog sitt andra cert i Vänersborg.

Jessie & Angelica tog sin första ”pinne” i agilty
hoppklass
5/6  på SBK:s Gbg-avdelning!


Lisa och Sylvia är lika hemmastadda på lydnadsplanen
som i Working Test-skogen.


Samba godkänd i anlagsklass
på viltspårprov 24/5.


Officiell premiär för Cecilia och Moa i Angered 2 maj;
1apris 195 poäng och klassvinst!


SÅÅ nära 1apriset Angered 2 maj! 159 poäng!
Snyggt jobbat, Angelica & Jessie!


Triple Purpose Master (jakt+utställning+lydnad)
på Flatklubben Västras Flatshow 2010
blev LP I Flatterhaft Novaline med Låtta.


Lena & Stina, BIS-3 och BIS-2-jaktmeriterad,
Kitty och Gösta BIS-4-jaktmeriterad och BIS-reserv
på Labradorklubbens Smålandsutställning 18 april.



Fram för lilla Märta! som blev BIG-3 på sin
utställningspremiär 6 mars,
och BIS-4 på Labradorklubbens Smålandsutställning 18
april.


För Låva blev det MyGod på MyDog! Cert och 2a bästa tik
på fredagen,
LP I Flatterhaft Novaline. Foto: Marie Johansson


BIR-uppfödargrupp My Dog 8 januari 2010: Kennel
Flatterhaft
med Fla SE U(U)CH SE VCH Proove, Fla SE U(U)CH Borrow
Smart,
Fla Novaline, Fla Spark Plug.


”A lovely group, they are all very good Flatcoats and
very impressive together.”
Uppfödargruppen blev sedermera
Best In Show.

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *