Tävlingsresultat 2009

TÄVLINGSRESULTAT 2009
* = bild – se nedan

Hund
Ägare/förare
Ras Tävling
Plats & datum
Resultat
DECEMBER
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Lydnadsklass II,
13/12, Kallebäck   *
2apris 157 poäng, plats 7/17
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass II,
13/12, Kallebäck   *
3epris, 133 poäng
plats 12/17
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Viltspår Basset Väst, Vänersborg
14/12
1 Ökl
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Viltspår, Dalslands Dreverklubb,
Sollebrunn 10/12
1 Ökl (SÅ nära HP enligt protokollet!)
NOVEMBER
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Inoff FRK utställning
Sätila 28/11
3 HP Lydnads/Bruks klass konkurrens
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Inoff FRK utställning
Sätila 28/11
3 Öppenklass konkurrens
Vera Vincent Klaiber Tegebjer Flatcoated retriever Inoff FRK utställning
Sätila 28/11
Oplac. unghundsklass tikar
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I,
20/11, GMBK
1a pris 167,5 p,

3e 1:an = LP I !!
plac 3/17

Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever Working test halmstad 15/11 81 poäng Nkl = uppflyttad
Stina Lena Frisell Labrador  retriever Ingen tävling – Stina fick
valpar 11 november   *
2 hanar + 3 tikar
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning Tartu
Estland 8/11             *
BIR, Exc, CERT, CACIB  + BIG-4
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning Tartu
Estland 7/11
BIR, Exc, CERT, CACIB
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SSRK-utställning
Åstorp 7/11
1 Ökl, 5 Ökk
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever SSRK-utställning
Åstorp 7/11
1 Jkl, oplac Jkk
Dacke Lena Gunnarsson Rottweiler Spår, GMBK 1 november Uppflyttad till lägre klass  spår.
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Working test, Inoff
Lab Väst 1/11
68 poäng Nkl 3eplacerad
OKTOBER
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning SKK Växjö 30 oktober
augusti
Exc, CK, 2:a BTKL
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 17/10
Partille Brukshundklubb
2a pris 146 p,
plac 4/9
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Agility, KM SBK:s Gbg-avd.
17 oktober
Klubbbmästare
samlklassen!
för 4e gången!!
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 11/10
Kungälvs Brukshundklubb
2a pris 152,5 p, plac 5/9
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Rallylydnad, nybörjarklass
Tjörns BHK, 11 oktober
57 poäng
(av 100 möjliga)
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 10/10
Lerum Brukshundklubb
3e pris 138,5 p, plac 8/11
Freja Malin Örne Golden retriever Viltspårprov,
Romelanda, 8/10
3e 1apris = SVCh!
Sunny Lena Lövgren Hovawart MH-beskrivning, Osby 3/10
Sv Hovawartklubben
Genomfört MH. Skott: 1
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever Working test, Inoff
Stättared 3/10
67 poäng, nybörjarklass
Emma Lena Frisell Labrador  retriever Working test, Inoff
Stättared 3/10
63 poäng, nybörjarklass
Tina Britt Hellgren Flatcoated retriever Working test, Inoff
Stättared 3/10
45 poäng, nybörjarklass
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Working test, Inoff
Stättared 3/10
55 poäng Nybörjarklass
SEPTEMBER
Ludde Elsa Nordh Golden retriever Inoff Rallylydnadstävling
HiK 26/9
86 poäng
plats 3/14
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Inoff Rallylydnadstävling
HiK 26/9
66 poäng
plats 5/14
Sunny Lena Lövgren Hovawart Inoff Rallylydnadstävling
HiK 26/9
65 poäng
plats 6/14
Jessie Angelica Wierzbowski Shetland sheepdog Inoff Rallylydnadstävling
HiK 26/9
IG
Spiff Mia Öster Lidberg Labrador retriever Viltspårprov 24/9
Dalslands Dreverklubb
1apris Ökl
Ludde Elsa Nordh Golden retriever Viltspårprov 24/9
Dalslands Dreverklubb
2apris Ökl
Leia Josefin Wennberg Border terrier Lydnadsklass II, 20/9
Angereds Brukshundklubb
2apris Lkl II, 146 p
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 29/8
SBK:s Göteborgsavd.
2a pris 157 poäng,
Leia Josefin Wennberg Border terrier Lydnadsklass II, 19/9
Lerums Brukshundklubb
2apris Lkl II, 157 p
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 19/9
Lerums Brukshundklubb
3e pris 122 poäng, plac 14/15
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Agility, Karlstad, 12/9 5 fel, tidsfel
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever Retrieverjaktprov 12/9,
Mölltorp
3 Nkl
Diesel Elsa Nordh Golden retriever MH-beskrivning, 12/9
Schäferklubben Uddevalla

Se protokoll & diagram >>
Genomfört MH.
Skott: 2.
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK-utställning
Sofiero 12/9
1 Ökl, 6eplac.
(22 st i klassen).
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Agility, Partille, 5/9 agilityklass 0 hinderfel , 1 sek tidsfel = nr 4 av 9
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever Viltspårprov,
Romelanda 4 sept
GK anlagsklass
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever Retrieverjaktprov
Hassle/Säby 1 september
3 Nkl
AUGUSTI
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SSRK-utställning
Gustavsberg 30/8
1 Ökl, 5 CK Ökk
(13 st i klassen).
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 29/8
SBK:s Göteborgsavd.
3e pris 139 poäng, plac 10/12
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Lydnadsklass I, 29/8
SBK:s Göteborgsavd.  *
1a pris, 192 p
3e 1:an = LP I !!

plac. 1/13
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Lydnadsklass I, 29/8
Ale BK                      *
1apris Lkl I 175,5
p, klassvinst
3e 1:an = LP I !!
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Viltspår 29/8, Hisingen,
Västsvenska Taxklubben
Tredje 1apris
Öppenklass =
SVCh!
Sunny Lena Lövgren Hovawart Försvarsmaktsutbildning
anlagstest, 22/8 Lerum
Godkänt anlagstest.
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning SKK Norrköping 16
augusti
BIR, Exc, CK och CACIB
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Agility, Stenungsund
15 aug, agilitylass
5 hinderfel plus tidsfel) = nr 5 av 18
Disan Annacarin Granqvist Cairnterrier Agility, Stenungsund
15 aug, hoppklass
0 hinderfel men lite tidsfel = nr 8 av 22
Tiwaz Marie Almving Sköld,
Kent Sköld
Flatcoated retriever Retrieverjaktprov
Björsjödal 14/8    *
1apris Nkl
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Rallylydnad, nybörjarklass
Apollogruppen, Visättra 12/8
83 av 100 poäng. (70 = godkänt)
Plac: 10/30.
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Flatmästerskapet,
Höör 8/8
Inoff: WT + vilt;
3 stationer av 5.
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever Flatmästerskapet,
Höör 8/8
Inoff: WT + vilt;
3 stationer av 5.
Tiwaz Marie Almving Sköld,
Kent Sköld
Flatcoated retriever Retrieverjaktprov
Hunneberg 2/8
2apris Nkl
JULI
Diva Emily Clarkson Labrador  retriever Lydnadsklass II,
Kungsbacka BK 19 juli
1apris, 170,5 p
= LP II
plac. 2/11
Diva Emily Clarkson Labrador  retriever Lydnadsklass II,
Kungsbacka BK 18 juli
1apris, 167 p
plac 4/15
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Lydnadsklass II,
Kungsbacka BK 19 juli
2apris, 152,5 poäng plac. 11/19.
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning Warszawa, Polen,
3-dagars         *
2 btkl
Buster Josefin Damberg Schäfer Uddevalla Schäferhundklubb, 14
juli
GK Korning
+ GK exteriör
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning Int
Tvååker  11 juli           *
1 Ökl, 3 CK Ökk
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Lydnadsklass I 11 juli
Tjörns BHK
2apris, 145 poäng plac. 10/16.
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning Nat
Tvååker  10 juli
1 Ökl, 2 CK Ökk
Stina Lena Frisell Labrador  retriever Retrieverjaktprov,
Bornholm 4 juli
3e pris Nkl
JUNI
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Viltspårprov, 14 juni
Taxklubben Kronoberg  *
Godkänd anlagsklass
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SSRK utställning
Gränna 14 juni            *
1 Ökl, 2 CK Ökk,
5 btkl
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Lydnadsklass I, 11 juni
SBK:s Göteborgsavd.
1a pris, 180,5.
plac. 3/14
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 11 juni
SBK:s Göteborgsavd.
2a pris 158,5 poäng
Tiwaz Marie Almving Sköld Flatcoated retriever SKK utställning
Vänersborg 7 juni
1 Chkk, 4 bhkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK utställning
Vänersborg 7 juni
1 Ökl
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK utställning
Vänersborg 6 juni
BIR, BIG-R
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Lydnadsklass I, 6 juni
GMBK
1a pris 168
poäng,
placering 4/14
MAJ
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Viltspår 29/5 1apris Öppenklass
Doris Sara Pantzar Labrador retriever Lydnadsklass II, 28/5
Lerums Brukshundklubb
1apris Lkl II,
170,5 p, plac. 2/12
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 28/5
Lerums Brukshundklubb
1a pris Lkl I,
164 p, placering 4/6
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Lydnadsklass I, 24 maj
Wheaten-KM i Lerum    *
1a pris 164
poäng,
placering 3/7
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Lydnadsklass I, 21 maj
Alingsås BK
1a pris 172
poäng,
placering 3/14
Malva Kajsa Pettersson Irish Softcoated Wheaten Terrier Viltspår 17/5 1apris Öppenklass
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 10 maj
Kungälvs BK
2a pris 153 poäng, placering 2/6
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Lydnadsklass I, 10 maj
Kungälvs BK
2a pris 143 poäng, placering 4/6
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 8 maj
SBK:s Göteborgsavd.
2a pris 159,5 poäng, placering 3/10
Dexter Cicci Ekdahl Golden retriever Lydnadsklass I, 8 maj
SBK:s Göteborgsavd.
3e pris 139 poäng, placering 7/10
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton Utställning Aalborg, Danmark 3
maj            *
BIR, CACIB, +
ny Crufts-kvalilficering
Doris Sara Pantzar Labrador retriever Lydnadsklass II, 3/5
Angereds Brukshundklubb *
1apris Lkl II,
170 p,
plac. 2/10
Filha Jessica Jönsson Riesen-schnauzer Lydnadsklass II, 3/5
Angereds Brukshundklubb
3epris Lkl II, 133,5 p,
plac. 5/10
Leia Josefin Wennberg Border terrier Lydnadsklass II, 3/5
Angereds Brukshundklubb
3epris Lkl II, 132 p,
plac. 6/10
APRIL
Doris Sara Pantzar Labrador retriever Lydnadsklass II, 25/4
Partille Brukshundklubb
2apris Lkl II, 159,5 p,
plac. 2/14
Kenzo Maria Andersson Riesenschnauzer Lydnadsklass II, 25/4
Partille Brukshundklubb
2apris Lkl II, 143 p,
plac. 6/14
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 25/4
Partille Brukshundklubb
2a pris 154 poäng, placering 9/14
Emma Lena Frisell Labrador  retriever Inoff utställning 25/4
Labradorklubben Blekinge
Inoff: BIS-6
Diesel Elsa Nordh Golden retriever Goldenklubbens
Funktions-beskrivning 24/4
Genomförd funktionsbeskrivning
Nikko Annika Borde Golden retriever Bruksspår, Uddevalla 19/4 * 225 poäng appellklass
Uppflyttad till lägre
klass. Plac 3/8
Tyra Sveneric Hellgren Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Inoff utst:
1 Ökl, 2a HP Ökk
Inoff. working test
Plac 16/35 i Nkl
Tina Britt Hellgren Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Inoff. working test
Plac 9/35 i Nkl
Vera Victoria Klaiber Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Inoff utst:
1 juniorklass,
5 juniorkonkurrens
Nike Charlotte Ader Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla         *
Inoff. working test:
2a plac i final Mästarklass
(Ökl/Ekl)
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla         *
Inoff utst: 3a HP Ökk
Inoff working test
3e plac i final Nkl
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Lydnadsklass II, 3epris 128,5 p, 4/4
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Inoff utst:
1 Ökl, oplac.
Inoff working test
Plac. 20/35 i Nkl
Lassie Låtta Bergstrand Flatcoated retriever FRK/Västra Flatshow
18-19 april, Väla
Lydnadsklass III, 3epris 199 p, 1/2
klassvinst
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Int. utställning
Kista-mässan 12/4
BIR, CACIB, BIG-R
Kajsa Sylvia Palmborg Golden retriever Viltspårprov 7/4
Vänersborg
Tredje 1a-priset i
öppenklass = SVCh!
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SSRK utställning
Bohus 5/4
1 Öppenklass, oplac.
(19 Ökl-tikar)
Nikko Annika Borde Golden retriever Lydnadsklass I, 4/4
Lerums Brukshundklubb
2a pris 141,5 poäng, placering 5/11
Ludde Elsa Nordh Golden retriever SSRK utställning
Bohus 4/4
1 Öppenklass
Diesel Elsa Nordh Golden retriever SSRK utställning
Bohus 4/4               *
2 Juniorklass
Tiwaz Marie Almving Sköld Flatcoated retriever SSRK utställning
Bohus 4/4
CK i championklass,
2:a bästa hane
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SSRK utställning
Bohus 4/4
1 Öppenklass, oplac.
(28 Ökl-tikar)
FEBRUARI
Nike Charlotte Ader Flatcoated retriever Lydnad klass I
Orust BK 22/2
1a pris Lkl I, 191
p.
Klassvinst pl. 1/14
JANUARI
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Utställning – Open show
Golden klubben, Loo
Inoff. utst: 4e plats Puppy IV
Lisa Sylvia Palmborg Golden retriever Viltspår   * Godkänd anlagsklass
Doris Sara Pantzar Labrador retriever Lydnad klass II
Orust BK 24/1
2apris, 152,5 p
Plac. 4/7
Buster Josefin Damberg Schäfer RPS-prov, Jonsered
23/1                        *
Godkänd Tjänstehund Securitas
Tiwaz Marie Almving Sköld Flatcoated retriever SKK Int. utställning
MyDog Göteborg 6/1   *
BIR, CACIB, BIG-2
Jack Leif-Åke Svärd Saluki SKK Nat. utställning
MyDog Göteborg 5/1
3e bästa hane + med i BIS-uppfödargrupp
Samba Mia Schuman NSDTR = tollare SKK Nat. utställning
MyDog Göteborg 5/1    *
1 CK Juniorklass,
2 Jun-konkurrens
Låva Låtta Bergstrand Flatcoated retriever SKK Nat. utställning
MyDog Göteborg 5/1
1 Ökl, 6eplac av 20 Ökl-tikar.
Vera Vincent Klaiber Flatcoated retriever SKK-utställning MyDog
Göteborg 5/1
Valpklass:
”Very promising”.
Jack Leif-Åke Svärd Saluki SKK-utställning MyDog
Göteborg 5/1             *
2a bästa hane, med i

BIS-uppfödargrupp
Jack Leif-Åke Svärd Saluki Svenska Vinthundsklubben
utställning 4/1
4e bästa hane med i
BIS-uppfödargrupp
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Int. utställning
MyDog Göteborg 4/1
CK, BIR
Nessie Rita Sjöman Prytz Breton SKK Nat. utställning
MyDog Göteborg 3/1
CK, BIR


Ekipagen ”Annikko” och ”Låttva” startade i Lkl II på Kallebäcks
Lucialydnad 13/12.
Nyblivne LP I Sandyline’s Jetson för första gången i Lkl II
fick ett 3epris, 133 poäng
och LP I Flatterhaft Novaline fick ett 2apris på 157 poäng.
Både Annika och Låtta var rätt nöjda med resultaten.


Nessie fortsätter sitt segertåg i vänstervarv,
På Dubbelutställningen Tartu International Dog Show i Estland
2009-11-07:  BIR, Exc, CERT, CACIB
2009-11-08:  BIR, Exc, CERT, CACIB och dessutom BIG-4
Därmed har  Nessie 6 CACIB, för 6 olika domare i 3 olika länder
och därmed

C.I.E-titeln, International Show Champion!


Lite sent (3e 1:an kom 8/10)
men grattis till SVCh Sörgoldens Freja och Malin Örne.


Stina fick valpar 11 november, 2 hanar och 3 tikar.
Visserligen inget tävlingsresultat – men vilket resultat!

Dexter heter numera  SVCh LP I Limetwigs Lord Calvert.
3e förstapriset i Lkl I föll på plats 29/8. Puss från Cicci!


Nu har de riktigt gott flyt, Kajsa och Malva!
3e förstapriset i både lydnadsklass I och Viltspår – på samma
dag 29/8
= SVCh LP I Lakkas Delorina.

 ”Planen var från början inte
att detta skulle ske samma dag men de bytte dag och tid
för ordinarie viltspårsprov från fre kväll till lördag morgon så
vi testade.
Och det gick hem :)” ler Kajsa.


Tiwaz och husse Kent i Björsjödal i väntan på start på jaktprov.
Det blev ett förstapris i nybörjarklass.

 Ciggi fortsätter utlandssatsningen. I Warszawa, Polen
blev ”Nessie” 2a bästa tik = silvermedalj!


Diesel inledde sin viltpårskarriär
med att bli godkänd i anlagsklass 14 juni.



Låva var grann i Gränna 14 juni, CK och tvåa i Öppenklassen
samt 5e bästa tik.
I Tvååker 10-11 juli spädde hon på med ytterligare 2 CK, placerad
som 2a och 3a i Ökl.


Nessie inledde den internationella karriären med utställning
i Danmark 3 maj.
Hon blev BIR och fick CACIB.
Se Vinnarhundarna:

http://www.showdogs.dk/dkk_aalborg_2009_7.htm


Sara och Doris fick ett efterlängtat förstapris i
lydnadsklass II
i Angered 3 maj.



I vitsippornas vackra tid bruks-spårade Annika & Nikko sej
till
en uppflyttning från appellklass till lägre klass på första starten.


Låva & Låtta blev 3a i nybörjarklassens final,
Nike och Charlotte blev 2a i Mästarklassens final,
när Flatklubbens Västra sektion hade Flatshow i dagarna två,
med jakt (working test) + utställning + (officiell) lydnad.


Diesel – den enda gyllene juniortiken som stod fritt i Bohus!


Buster klarade RPS (RiksPolisStyrelsens) prov i Jonsered 23/1
och är numera
Godkänd Tjänstehund på Securitas, med sin förare Josefin Damberg.


Sylvia och Lisa, godkänt i anlagsklass viltspår.


Samba fick 1 CK och blev tvåa i juniorklassen på MyDog.


”Vår” Tiwaz blev BIR av 95 flattar 6/1 på MyDog, fick CACIB
och blev BIG-2.
Uppfödaren Anneli Karlsson visade Marie Almving Skölds SU(u)Ch
SVCh Flatterhaft Hazel Horse.
Foto: Frida Andersson


Kennel Badavie blev BIS-uppfödargrupp alla tre dagarna;
4/1 Svenska Vinthundsklubben, 5/1 och 6/1 på SKK-utställningen MyDog.
Jack, SUCh NUCh JWW-06 Badavie Heat Of The Night
(f.ö. Sveriges 3e bästa salukihane 2008)
var med i alla grupperna, som alla bestod av 4 kombinationer.
Foto: Lollo Svärdh

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *