Årsmöte

  • ÅRSMÖTE

    ÅRSMÖTET 28 februari 2018

    Styrelsen 2018:

    Lena Lövgren, Agneta Toresson, Ingela Hammar, Hanna Ekberg, Pernilla Kinngaard, Annika Borde, Sara Pantzar och Ulla-Karin Karlson (+ Leia).

    ÅRETS LYDNADSHUND

    Årets Lydnadshund – SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
    med Ingela Hammar. Snoddas blev lydnadschampion 2017.

    ÅRETS NOSEWORKHUND

    Årets Noseworkhund. Två nyblivna NW1 tävlade om titeln, men trots flera utslagsmeriter gick de inte att skilja åt, så de får dela på titeln Årets Noseworkhund.
    Sunny – TJH (FM) Hässlehoffs Sunny Tongadotter – och Lena Lövgren
    Loke – Rockdove’s Black Train – och Teres Stenholm.

    SÄRSKILD UTMÄRKELSE – ny titel:


    Champions:
    SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
    SE VCH Comics Blue Prairie Tango.
    Titlar:
    NW1 Tjh (FM) Hässlehoffs Sunny Tongadotter
    NW1 Rockdove’s Black Train

    FOTOTÄVLINGEN 2017 ”Min hund”

    Vinnare Anna Carlberg!

    ÅRSMÖTET 27 februari 2017

    Styrelsen 2017:
    Styrelse_2017_w
    Agneta Toresson, Pernilla Kinngard, Sara Pantzar, Ingela Hammar, Lena Lövgren,
    Annika Borde. Ej med på bilden Ulla-Karin Karlson, Hanna Ekberg, Irene Strandberg, Anne Tegner.

    årets_tävlingshund_w
    Årets Tävlingshund kunde inte närvara,
    men Gulli och Linnea Granqvist hade 15 agilitytävlingar i bagaget.

    ingela_årets_w
    Årets Lydnadshund (med knapp marginal över Finja) heter Snoddas,
    nybliven Lydnadschampion, SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
    med Ingela Hammar.

    SÄRSKILD UTMÄRKELSE – ny titel:

    särskild_finja_w
    LP II SE VCVH Ippika’s Stern Funkel, Finja,
    och Annika Borde med träningsassistenten Ebba.

    särskildx3_ann-sofie_w
    Tre syskon som under årets blivit utställningschampions,
    de bruna labradorerna Arvid, Bruno, Sigrid.
    SE U(U)CH DK CH(U) SE VCH Sea-Birds Moving Machine, Kitty Lindstrand,
    SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Memphis Tennessee, Ann-Sofie Helin och
    SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Make My Day och Lena Frisell.
    Ann-Sofie tog hand om alla tre muggarna fvb till respektive ägare som ej kunde närvara.

    årets_rallyhyund_w
    Diplom i Rallylydnad Fortsättningsklass fick RLD F Banksia True Blue,
    tillika Årets Rallylydnadshund = Pelle med Angelica Wierzbowski.

    FOTOTÄVLINGEN
    Grattis till Nora Kvarefeldt och Sally!
    HiK 2016

    basse_emma_w basse_hurra_w
    En av HP-fotograferna som kom på mötet var Emma Hansson och Basse,
    (som var ruskigt nöjd med priset!).

    HiK_tröja ebba_lova_w
    Nya logo-kläder! Och en förtrolig stund mellan Ebba och Lova.

    ***********************************************

    ÅRSMÖTET 24 februari 2016

    w_HIK_Tårta

    w_HIK_styrelse_2016
    Styrelsen 2016:
    Annika Borde – tävling + utbildning (instruktörer), Hanna Ekberg – suppleant, Josephine Aspenrot – revisorssuppleant, Sara Pantzar – sekreterare, Ingela Hammar – ordförande, Pernilla Kinngard – utbildning (kurser & Öppet Hus), Lena Lövgren – kassör, Agneta Toresson data och Ulla-Karin Karlson – vice ordföradne + sociala medier och anmälningssytemet. Saknas på bild Anne Tegner – suppleant.

    w_angelicas_priser
    Årets Tävlingshund och Årets Rallylydnadshund
    RLD N RLD F Memus Ragnwald, Walle och Angelica Wierzbowski.
    Särskild utmärkelse fick han även för nya titeln RLD F.
    Angelicas Pelle fick också särskild utmärkelse för RLD N, Banksia True Blue

    w_årets_lydnadspokalw_årets_lydnadshund
    Årets Lydnadshund – 3 x 1 Lkl I, LP I Ippika’s Sternfunkel,
    Finja och Annika Borde.

    w_SS_SEVCHx3
    Särskild utmärkelse för nya titlar, svenska viltspårchampions,
    syskonen Bruno, Sigrid och Arvid;
    SE VCH Sea-Birds Memphis Tennessee och Ann-Sofie Helin,
    SE VCH Sea-Birds Make My Day och Lena Frisell,
    SE VCH Sea-Birds Moving Machine och Kitty Lindstrand.

    w_SS_L8_annika
    Särskild utmärkelse fick Låtta Bergstrands
    RLD N Flatterhaft Country Girl, Lassie och
    SE U(U)CH LP I LP II Flatterhaft Novaline, Låva,
    så även Annika Bordes LP I Ippika’s Stern Funkel Finja.

    w_1orna
    En hel drös glada förstapristagare
    (förstapris och motsvarande) i blandade grenar –
    lydnad, rallylydnad, agility, viltspår, utställning – fick skojiga leksaker till vovvarna; Angelicas Walle och Pelle, Låttas Lassie och Låva, Ann-Sofies Bruno, Kittys Arvid,
    Lenas Sigrid och (sittande) Annikas Finja och Annacarins Gulli.

    w_fototävling_UK2
    FOTOtävlingen! Ulla-Karin tillkännagav vinnaren och de nio hederspristagarna, alla på andra plats.
    ÖHT_HIK_fototävling

    *******************************

    ÅRSMÖTET 24 februari 2015

    hik_års_tårta_w

    Styrelsen:
    Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, till kassör omvaldes Lena Lövgren.
    Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook,
    Ellen Snartum ansvarig för inköp, öppet hus samt städlista.
    Suppleanter Pernilla Kinngard, Anne Tegner och Åsa Magnevik.

    1_styrelsen_web
    Gammal styrelse blir som ny; favorit i repris. Bakre raden Åsa, Sara, Annika, Ingela, Lena, Ellen. Främre raden Ulla-Karin och Hanna.

    Årets Lydnadshund
    hik_års_årets_lydnadshund_w

    blev Snoddas, Seabirds Earl of Snowdon, och Ingela Hammar, som tävlat i lydnadsklass III. Endast 1 poäng skilde finalisterna åt, men Snoddas klassvinst gav ett extra poäng och därmed segern.

    Årets Rallylydnadshund OCH Årets Tävlingshund
    hik_års_RLD_whik_års_årets_tävlingshund_w
    blev Walle, med nya titeln RLD N Memus Ragnvald, och Angelica Wierzbowski,
    som tävlat oerhört flitigt i rallylydnad, lydnad, agility och utställning.

    hik_års__svch_w
    Två nya viltspårschampions:
    Gulli, SE VCH Danjou’s Buff Beauty med Annacarin Granqvist
    och Nikko, LP I LP II SE VCH Sandyline’s Jetson med Annika Borde.

    hik_års_titlar_w
    Särskild utmärkelse
    tilldelades de tre med nya arbetstitlar; Walle, Gulli och Nikko.
    Grattis Angelica, Annacarin och Annika!

    hik_års_medalj_ingela_w hik_års_svch gulli_w
    Alla som under året fått FÖRSTApris eller motsvarande av något slag,
    officiellt eller inofficiellt, fick diplom, guldmedalj och tuggpinnar, utdelade av Ebba.

    hik_års_1diva_w
    Diva
    och Rita Sjöman Prytz hade bl a blivit Baltisk vinnare och Litauisk utställningschampion.

    hik_års__1_utst_w
    Rita, Låtta och Angelica med olika förstapris.

     hik_års_ebba_whik_års_medalj+_ebba
    Även Ebba själv fick medalj. hon hade varit med och tränat Nikko.

    ******************************************************************     

    ÅRSMÖTET 26 februari 2014

    Styrelsen:
    Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, till kassör omvaldes Lena Lövgren.
    Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling & stuga, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook, Ellen Snartum ansvarig för inköp, öppet hus samt städlista,
    Suppleanter Anne Tegner och Åsa Magnevik.
    Adjungerad till styrelsen Låtta Bergstrand, hemsidesansvarig.
    Revisor Britt Hellgren, revisorssuppleanter Maria Öster-Lidberg och Karolina Afzelius.
    Valberedning:
    Annacarin Granqvist (sammankallande), Jessica Jönsson och Angelica Wierzbowski.
    1_styrelsen_web
    Bakre raden Åsa, Sara, Annika, Ingela, Lena, Ellen.
    Främre raden Ulla-Karin och Hanna.

    Årets Lydnadshund
    blev Henry och Jessica Jönsson, som tävlar i lydnadsklass III.
    12_jessica_henry_web

    Årets Rallylydnadshund

    blev RLD N RLD F RLD A RLD M Max och Anneli Svensson som under året fått diplom i alla klasser (nybörjar-, fortsättnings-, avancerad och mästarklass).
    1_anneli_max_web

    Årets Stjärnsmäll
    blev Sunny och Lena Lövgren,
    högsta poäng i bruks/lydnad.
    1_lena_sunny_web

    Ett digert gäng 1apristagare …
    1_angelica_walle_web
    Walle & Angelica Wierzbowski

    1_sylvia_lisa_web
    Lisa och Sylvia Palmborg, 3x motsvarande 1apris på Working Test.

    1_bukett_web

    ÅRSMÖTET 27 februari 2013
    förlöpte smidigt och friktionsfritt med 19 närvarande medlemmar.
    Vi kunde varit fler, om inte dimma och influensa florerat.

    Val (i enlighet med valberedningens förslag):
    Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, kassör Lena Lövgren har mandat ytterligare ett år. Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling & stuga, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook, Johanna Alfredsson-Blom fyllnadsval inköpsansvarig samt öppet hus.
    Suppleanter Anne Tegner och Ellen Snartum.
    Revisor Britt Hellgren, revisorssuppleanter Maria Öster-Lidberg och Åsa Magnevik.
    Ny valberedning: Annacarin Granqvist (sammankallande), Jessica Jönsson och Angelica Wierzbowski.

    Därefter vidtog en strid ström av uppmärksammanden. och gratulationer.

    arsmote_annsofie_tulpan

    Ann-Sofie Svennehag avtackades för lång, trogen och oersättlig tjänst. Ann-Sofie blev suppleant i styrelsen 2003 och har sedan 2004 varit inköpsansvarig och kökschef samt sedan 2005 instruktör, vilket hon fortsätter med.
    Uppmärksammades gjordes även Låtta Bergstrand, webbmaster mm,
    Jessica Jönsson och hennes Henry såsom direktkvalificerade till Talangtruppen i Lydnadslandslaget och
    Elsa Blomster, ”Årets Författare” i klubben, som tillsammans med Lena Gunnarsson skrivit och utgivit ”Apportering till vardags och fest” – apporteringsträning med klickertänk.

    arsmote_bok
    Elsa kunde inte själv vara på plats, men hennes bok var med!

    arsote_ss_utmärkelse
    Årets enda Särskilda utmärkelse för nyförvärvad arbetstitel gick till
    LP II
    Sandyline’s Jetson alias Nikko och hans matte Annika Borde.

    De som under året erhållit ett förstapris eller motsvarande av något slag och skickat in sina tävlingsresultat fick sin släng av sleven:arsmote_ettor_lydnad
    Årets förstapristagare i lydnad;
    Annika Borde & Nikko, 3x 1 Lkl II,
    Låtta Bergstrand & Låva 1 Lkl II och Lassie 1 Lkl III,
    Hanna Ekberg & Tjorven 1 Lkl I, Jessica Jönsson & Henry 1 Lkl I och 1 Lkl II samt
    Ingela Hammar och Snoddas 1 Lkl II (samt Årets Stjärnsmäll för högsta poäng 184,5)

    arsmote_ettor_utst
    Årets förstapristagare på utställning;
    Kristina Lindstrand med diplom för Russi, (bl a BIM, cert, CACIB, BIS-3-champion) och Gösta (bl a BIM, BIR-veteran och BIS-senior). Kitty hämtade också diplomen för
    Lena Frisells Märta (CK, 1 jaktkk) och Stina ( CK, BIS-3-jaktmeriterad).
    Ann-Louise Roldin hämtade Rita Sjöman Prytz diplom för Vulcain (SE UCH, DK UCH) och Nessie (som under året fogat Tysk utställningschampion, Kroatisk utställningschamion samt Bundessiegerin 2012 till sin digra titellista),
    Låtta Bergstrands Låva (CK, 2 btkl) och Lassie (HP i jaktklass),
    Sveneric Hellgrens Tyra (bl a 3 btkl, Reserv-cert oc BIS-jaktmeriterad).

    arsmote_ettor_jakt
    Årets förstapristagare på jaktprov, retriever B-prov:
    Elsa Blomster och Diesel 1a nybörjarklass samt working test 1plats, 96/100 poäng och Ingela Hammar och Snoddas 1a nybörjarklass.

    arsmote_lydnadshund
    Flitigast på tävlingsbanorna under 2012 var Nikko och Annika Borde,
    som tjänade ihop till Årets Lydndshund.

    Friska nya tag ALLA HiK-are under 2013!

     

    Continue reading →
  • Årsmöte 2012

    Årsmötet 2012

    Onsdag 29 februari 2012 (världens ovanligaste datum!),
    bevistades HiK:s årsmöte av 22 medlemmar.


    Den nya styrelsen fr.v. Ulla-Karin Karlson – suppleant, Sara Pantzar – sekreterare,
    Ingela Hammar – ordförande, Lena Lövgren – kassör, Hanna Ekberg – studieansvarig,
    Anne Tegner – tävlingsansvarig, Ann-Sofe Svennehag – caféansvarig (frånvarande
    Annika Borde)

    Förutom sedvanliga årsmötesförhandlingar vankades det gratulationer i massor:


    Årets Lydnadshund blev Jessie – East Flash Jessie James –
    och Angelica Wierzbowski.
    Två 1apris lydnadsklass I med klassvinster
    + 2apris Lkl I = 10 poäng.

    Årets Stjärnsmäll gick till
    Åsa Magnevik och Trassa – Gilliam’s Gold Yes Please –
    som smällde till med 189,5 poäng på årets enda start i Lkl I = 94,75%.
    Bonus: 1apris i öppenklass på retrieverjakt B-prov.


    Särskild utmärkelse till dem som fått ny arbetstitel under året:
    RLD N Diesel och Elsa, SE VCH Märta och Lena, SE U(U)CH SE VCH Russi och Kitty.


    Ej närvarande: bretonen Nessie, som blivit dubbelchampion;
    Svensk Jaktchampion och utställningschampion i Sverige och Danmark
    (samt flera europeiska länder) och Internationell Utställningschampion.
    C.I.B = International Beauty Champion (motsvarar tidigare Int UCh)
    dvs två CACIB utdelade i två länder av två domare (med minst ett år och en dag emellan) samt jaktprovsmerit. C.I.E = International Show Champion dvs fyra CACIB utdelade i minst tre länder av minst tre domare (här krävs inte jaktmerit)

    Alla Lydnadsettorna 2011
    Ingela & Snoddas Lkl I, Angelica & Jessie Lkl I, Elsa & Diesel Lkl II, Åsa & Trassa Lkl I.


    Bruks;  ensam i denna kategori: Elsa & Diesel
    Appellspår godkänd,, Appellspår uppflyttad + klassvinst


    Agility
    Angelica hade med både Jessie (2 pinnar agility, 1 pinne hopp)
    och Walle, (klubbmästare i SBK:s Göteborgsavdelning agility medium.
    Ej närvarande:
    Leia och Josefin Wennberg hade 2 pinnar i agility och 2 pinnar i hopp.


    Rallylydnad
    Angelica & Jessie (inoff GK) och Elsa & Diesel med 3 GK i nybörjarklass = ny titel RLD N
    (=Rallylydnad Nybörjarklass)


    Jakt, B-prov retriever
    1 Nkl (Nybörjarklass) Sylvia & Lisa.
    1 Öppenklass Åsa & Trassa
    Stående fågelhund Ej närvarande: Rita & Nessie


    Utställningsettor och mer därtill, bland annat
    Låttas Låva (4 btkl) och Lassie (Inoff HP), Angelicas Walle (2 bhkl, R-cert),
    Lenas Märta (3 btkl, R-cert + 3 1or i viltspår) och Stina (CK),
    Kittys Russi (SE U(U)CH + 3 1or i viltspår) och Gösta (2 bhkl, CK veteranklass),
    Svenerics Tyra (1a jaktklasskonkurrens), Annacarins Gulli (2a HP valpklass.
    Ej närvarande: Ritas Nessie
     . 


    En hel bukett HiK-tofsar delades ut till alla ”ettor”.
    Någon tyckte ”Hurra! Är de till mej allihop?!”

    Årsmötet 2011
    Onsdag 23 februari 2011, ett välbesökt årsmöte,hela 25 medlemmar deltog.
    Den nya styrelsen innebar några förändringar, både avgående och nytillskott.


    Sekreterare Lena Lövgren, ordförande Ingela Hammar, kassör Charlotte Wotz Ader,
    vice ordförande Sara Pantzar, bitr. utbildningsansvarig Hanna Ekberg,
    suppleant Annika Borde, caféansvarig Ann-Sofie Svennehag,
    (frånvarande: tävlingsansvarig Anne Tegner).


    Årets Lydnadshund (årets bästa/flitigaste på tävlingsbanorna
    enligt särskild poängtabell) hette Babben. Matte Marianne gillar pokalen!


    Nyinstiftade Årets Stjärnsmäll
    för högsta procentuella poäng i lydnad, oavsett klass (195 av 200 i Lkl I)
    fick Moa och Cecilia, tillika Klubbmästare i lydnad 2010!

    ***

    En bidragande orsak till den stora uppslutningen var säkert att det delades ut så många priser för prestationer under året.
    Alla ETTOR (som fått och skickat in förstapris av något slag) uppmärksammades.


    Rita och bretonen Nessie hade 1 Ökl och 1 Ekl på Fältprov,
    samt på utställning 7 BIR och 1 cert i jaktklass!!


    Josefin och Leia hade ”pinne” i både agility– och hoppklass I,
    Angelica och Jessie hade 1 pinne i agility hoppklass I!


    Ettor i viltspår, 3 vardera i Ökl till Sylvia med Kajsa och Elsa med Diesel 
    innebär att de även tilldelades …


    Särskild utmärkelse för sina viltspårschampionat.
    Särskild utmärkelse även till Lena och Sunny, TJH Försvarmaktshund.


    Utställning:
    Kittys Gösta för bl a 2a bästa hane + clubcert i Danmark,
    Kittys Russi för bl cert i juniorklass,
    Lenas Stina för bl a 2x 1 CK i jaktkonkurrens + BIS-3 inofficiellt,
    Lenas Märta bl a 1 CK juniorklass;
    Angelicas Jessie 1 HP öppenklass,
    Låttas Låva som under året tagit 3 cert (=SE U(U)CH) och blivit BIM!


    Working Test, en inofficiell tävlingsform, för retriever:
    Charlotte och Nike 88 poäng = 1apris i Elitklass,
    Sylvias Lisa 79 p i Nybörjarklass = upplyttad till Öppenklass,
    Låttas Låva i 3e plats i finalen Flattklubben/Västra!


    Lydnad:
    Elsas Diesel 1 Lkl I, Josefins Leia 1 Lkl II, Cecilias Moa 1 Lkl I,
    Låttas Låva 1 Lkl II, Mariannes Babben 2x 1 Lkl I.

    Grattis allihop och
    Ett Framgångsrikt Nytt HiK-år då!

     

    Årsmötet 2010

    Onsdag 24 februari 2010 avhölls årsmötet med ett tjugotal medlemmar på plats.



    Gamla sekreterare och ordförande blir som nya.


    Styrelsen 2010:
    kassör Charlotte Ader, ordförande Ingela Hammar,
    caféansvarig Ann-Sofie Svennehag, sekreterare Elsa Blomster,
    tävlingsansvarig Annika Borde, biträdande utbildningsansvarig Emma Nilsson,
    suppleant Lisa Skoog, vice ordförande + utbildningsansvarig Sara Pantzar.
    Saknas på bild: suppleant Anne Tegner – men ”ständigt adjungerade” Doris är med!

    Efter sedvanliga årsmötesförhandlingar var det dags för Årets gratulationer.

    Årets Lydnadshund (=flitigaste tävlande!) blev Annika och Nikko,
    som även fick mottaga Särskild utmärkelse för sin LPI-titel.


    Sylvia och Kajsa fick Särskild utmärkelse för sitt Viltspårschampionat. Kolla, Kajsa!


    Särskild utmärkelse 2009 till
    Sylvia och Kajsa
    (SE VCH),
    Annika och Nikko (LPI)(standin på bild: Diesel),

    Cicci och Dexter (LPI i år).
    Triss i
    golden-guld-medaljer!

     

     

    Fler särskilda utmärkelser till frånvarande Kajsa och Malva (LP I + SE VCH på
    samma dag!!), Malin och Freja (SE VCH) samt Emily och Diva (LPII i år).



    Avgående kassören Britt Hellgren avtackas,
    så även tävlingsansvarig Ann-Sofie Samuelsson (frånvarande),
    och händigmännen Kai Helin och Sveneric Hellgren (frånvarande).
    Ständigt adjungerade, webmaster Låtta Bergstrand tackades också.

    Årsmötet 2009
    Onsdag 25 februari 2009, återigen ett välbesökt årsmöte, som förlöpte smidigt.
    Styrelsen bytte ut några medlemmar.

    Tävlingsansvariga Ann-Sofie Samuelsson hade mycket att stå i.
    Klubbens ”Särskilda utmärkelse” för 2008 skulle delas ut
    till tävlingsekipage som under året tagit en ny titel.


    Sara och Doris hade blivit LP I – samt klubbmästare i lydnad,

    Josefin och Leia hade blivit LP I  – samt klubbmästare i agility!


    Emily och Diva hade blivit både LP I och SVCH.

     
    Dubbelgrattis till Ingela som med sin Stella blivit LP II – samt HiK:s Årets Lydnadshund för andra året!


    Här ses de glada LP-ettorna framför den alltmer välfyllda HiKometern,
    Sara & Doris, Elsa & Ludde, Josefin & Leia, Emily & Diva,
    Låtta & Låva, Annacarin & Disan (saknas: Marie & Jackie).


    Ingela H och Cesar tog LP III,
    Ingela L och Stella tog LP II.


    Till klubbstugans väggar, samlingsbilder på årets
    och även fjolårets ”utmärkta” ekipage.

    Årsmötet 2008

    Onsdag 27 februari. Klubbens mest välbesökta årsmöte
    någonsin, med många gamla och framför allt många nya medlemmar!
    Förutom ny styrelse klubbades bl a nya reviderade stadgar igenom.
    Nya reviderade stadgar >>

    Här tillkännager tävlingsminister Ann-Sofie Samuelsson att
    Ingela Lindahl med Stella blev HiK:s Årets Lydnadshund 2007.

    In på lydnadsplanen trädde Stella och Ingela med sådan
    bravur att de blev HiK:s Årets Lydnadshund 2007. En segerpuss!


    Nytt för i år: ”Särskild utmärkelse” = ett uppmuntringspris
    till de ekipage som under året uppnått en arbetstitel.
    Ordförande Ingela Hammar gratulerar Marie till hennes och Tiwaz prestation
    med ett presentkort till Göteborgs Zoologiska.


    4 st ViltspårChampions:
    SVCh SU(u)Ch Flatterhaft Hazel Horse & Marie Almving-Skiöld,
    SVCh Romfartunas Artemis och SVCh Appealing Grace Ambra Ad Astra,
    båda tillhöriga & Claes Hedberg,
    samt SVCh Seabirds Wild Fire & Lena Frisell.


    3 st LydnadsPrisdiplom:
    LP I Eldenburgs Pretty Woman & Ingela Lindahl,
    LP I Discovery’s Chocolate Candy & Camilla Carlson (ej med på bild),
    LP II Flatterhaft Country Girl & Låtta Bergstrand.

    Årsmötet 2007


    Vår nya ordförande Ingela Hammar gläntar på dörren till ett nytt verksamhetsår.


    Tack Lena! Och tack Mats! för lång och trogen tjänst i styrelsen.

    En glad vinnare av tipspromenaden (om hundar i böcker, filmer, historia och
    mytologi). Låtta vann en gratis kurs!

    Utslagsfrågan: Hur många NonStoplinser finns i burken?
    Mats och Oscar gissade närmast.

    Årets Lydnadshund 2006 på HiK blev labradoren Cesar och hans förare Ingela.
    Stort grattis säger Lena och alla vi andra!

    Årsmötet 2006


    Årsmöte 2006: avtackning. Kai Helin får en ”Trissblomma”.


    På årsmötet 2006 gratulerades även det överraskade födelsedagsbarnet
    Sveneric med ett personligt fotocollage. Grattis Sveneric!

    Årets Lydnadshund 2005 på HiK blev flatten SLCh Sydney.
    Låtta mottager priset av ordförande Lena.

     Årsmötet 2005


    Årets Lydnadshund 2004 var tollaren Okra.
    Inger Ohsol får priset.

    Continue reading →