ÅRSMÖTE

ÅRSMÖTET 28 februari 2018

Styrelsen 2018:

Lena Lövgren, Agneta Toresson, Ingela Hammar, Hanna Ekberg, Pernilla Kinngaard, Annika Borde, Sara Pantzar och Ulla-Karin Karlson (+ Leia).

ÅRETS LYDNADSHUND

Årets Lydnadshund – SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
med Ingela Hammar. Snoddas blev lydnadschampion 2017.

ÅRETS NOSEWORKHUND

Årets Noseworkhund. Två nyblivna NW1 tävlade om titeln, men trots flera utslagsmeriter gick de inte att skilja åt, så de får dela på titeln Årets Noseworkhund.
Sunny – TJH (FM) Hässlehoffs Sunny Tongadotter – och Lena Lövgren
Loke – Rockdove’s Black Train – och Teres Stenholm.

SÄRSKILD UTMÄRKELSE – ny titel:


Champions:
SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
SE VCH Comics Blue Prairie Tango.
Titlar:
NW1 Tjh (FM) Hässlehoffs Sunny Tongadotter
NW1 Rockdove’s Black Train

FOTOTÄVLINGEN 2017 ”Min hund”

Vinnare Anna Carlberg!

ÅRSMÖTET 27 februari 2017

Styrelsen 2017:
Styrelse_2017_w
Agneta Toresson, Pernilla Kinngard, Sara Pantzar, Ingela Hammar, Lena Lövgren,
Annika Borde. Ej med på bilden Ulla-Karin Karlson, Hanna Ekberg, Irene Strandberg, Anne Tegner.

årets_tävlingshund_w
Årets Tävlingshund kunde inte närvara,
men Gulli och Linnea Granqvist hade 15 agilitytävlingar i bagaget.

ingela_årets_w
Årets Lydnadshund (med knapp marginal över Finja) heter Snoddas,
nybliven Lydnadschampion, SE LCH Sea-Birds Earl Of Snowdon,
med Ingela Hammar.

SÄRSKILD UTMÄRKELSE – ny titel:

särskild_finja_w
LP II SE VCVH Ippika’s Stern Funkel, Finja,
och Annika Borde med träningsassistenten Ebba.

särskildx3_ann-sofie_w
Tre syskon som under årets blivit utställningschampions,
de bruna labradorerna Arvid, Bruno, Sigrid.
SE U(U)CH DK CH(U) SE VCH Sea-Birds Moving Machine, Kitty Lindstrand,
SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Memphis Tennessee, Ann-Sofie Helin och
SE U(U)CH SE VCH Sea-Birds Make My Day och Lena Frisell.
Ann-Sofie tog hand om alla tre muggarna fvb till respektive ägare som ej kunde närvara.

årets_rallyhyund_w
Diplom i Rallylydnad Fortsättningsklass fick RLD F Banksia True Blue,
tillika Årets Rallylydnadshund = Pelle med Angelica Wierzbowski.

FOTOTÄVLINGEN
Grattis till Nora Kvarefeldt och Sally!
HiK 2016

basse_emma_w basse_hurra_w
En av HP-fotograferna som kom på mötet var Emma Hansson och Basse,
(som var ruskigt nöjd med priset!).

HiK_tröja ebba_lova_w
Nya logo-kläder! Och en förtrolig stund mellan Ebba och Lova.

***********************************************

ÅRSMÖTET 24 februari 2016

w_HIK_Tårta

w_HIK_styrelse_2016
Styrelsen 2016:
Annika Borde – tävling + utbildning (instruktörer), Hanna Ekberg – suppleant, Josephine Aspenrot – revisorssuppleant, Sara Pantzar – sekreterare, Ingela Hammar – ordförande, Pernilla Kinngard – utbildning (kurser & Öppet Hus), Lena Lövgren – kassör, Agneta Toresson data och Ulla-Karin Karlson – vice ordföradne + sociala medier och anmälningssytemet. Saknas på bild Anne Tegner – suppleant.

w_angelicas_priser
Årets Tävlingshund och Årets Rallylydnadshund
RLD N RLD F Memus Ragnwald, Walle och Angelica Wierzbowski.
Särskild utmärkelse fick han även för nya titeln RLD F.
Angelicas Pelle fick också särskild utmärkelse för RLD N, Banksia True Blue

w_årets_lydnadspokalw_årets_lydnadshund
Årets Lydnadshund – 3 x 1 Lkl I, LP I Ippika’s Sternfunkel,
Finja och Annika Borde.

w_SS_SEVCHx3
Särskild utmärkelse för nya titlar, svenska viltspårchampions,
syskonen Bruno, Sigrid och Arvid;
SE VCH Sea-Birds Memphis Tennessee och Ann-Sofie Helin,
SE VCH Sea-Birds Make My Day och Lena Frisell,
SE VCH Sea-Birds Moving Machine och Kitty Lindstrand.

w_SS_L8_annika
Särskild utmärkelse fick Låtta Bergstrands
RLD N Flatterhaft Country Girl, Lassie och
SE U(U)CH LP I LP II Flatterhaft Novaline, Låva,
så även Annika Bordes LP I Ippika’s Stern Funkel Finja.

w_1orna
En hel drös glada förstapristagare
(förstapris och motsvarande) i blandade grenar –
lydnad, rallylydnad, agility, viltspår, utställning – fick skojiga leksaker till vovvarna; Angelicas Walle och Pelle, Låttas Lassie och Låva, Ann-Sofies Bruno, Kittys Arvid,
Lenas Sigrid och (sittande) Annikas Finja och Annacarins Gulli.

w_fototävling_UK2
FOTOtävlingen! Ulla-Karin tillkännagav vinnaren och de nio hederspristagarna, alla på andra plats.
ÖHT_HIK_fototävling

*******************************

ÅRSMÖTET 24 februari 2015

hik_års_tårta_w

Styrelsen:
Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, till kassör omvaldes Lena Lövgren.
Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook,
Ellen Snartum ansvarig för inköp, öppet hus samt städlista.
Suppleanter Pernilla Kinngard, Anne Tegner och Åsa Magnevik.

1_styrelsen_web
Gammal styrelse blir som ny; favorit i repris. Bakre raden Åsa, Sara, Annika, Ingela, Lena, Ellen. Främre raden Ulla-Karin och Hanna.

Årets Lydnadshund
hik_års_årets_lydnadshund_w

blev Snoddas, Seabirds Earl of Snowdon, och Ingela Hammar, som tävlat i lydnadsklass III. Endast 1 poäng skilde finalisterna åt, men Snoddas klassvinst gav ett extra poäng och därmed segern.

Årets Rallylydnadshund OCH Årets Tävlingshund
hik_års_RLD_whik_års_årets_tävlingshund_w
blev Walle, med nya titeln RLD N Memus Ragnvald, och Angelica Wierzbowski,
som tävlat oerhört flitigt i rallylydnad, lydnad, agility och utställning.

hik_års__svch_w
Två nya viltspårschampions:
Gulli, SE VCH Danjou’s Buff Beauty med Annacarin Granqvist
och Nikko, LP I LP II SE VCH Sandyline’s Jetson med Annika Borde.

hik_års_titlar_w
Särskild utmärkelse
tilldelades de tre med nya arbetstitlar; Walle, Gulli och Nikko.
Grattis Angelica, Annacarin och Annika!

hik_års_medalj_ingela_w hik_års_svch gulli_w
Alla som under året fått FÖRSTApris eller motsvarande av något slag,
officiellt eller inofficiellt, fick diplom, guldmedalj och tuggpinnar, utdelade av Ebba.

hik_års_1diva_w
Diva
och Rita Sjöman Prytz hade bl a blivit Baltisk vinnare och Litauisk utställningschampion.

hik_års__1_utst_w
Rita, Låtta och Angelica med olika förstapris.

 hik_års_ebba_whik_års_medalj+_ebba
Även Ebba själv fick medalj. hon hade varit med och tränat Nikko.

******************************************************************     

ÅRSMÖTET 26 februari 2014

Styrelsen:
Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, till kassör omvaldes Lena Lövgren.
Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling & stuga, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook, Ellen Snartum ansvarig för inköp, öppet hus samt städlista,
Suppleanter Anne Tegner och Åsa Magnevik.
Adjungerad till styrelsen Låtta Bergstrand, hemsidesansvarig.
Revisor Britt Hellgren, revisorssuppleanter Maria Öster-Lidberg och Karolina Afzelius.
Valberedning:
Annacarin Granqvist (sammankallande), Jessica Jönsson och Angelica Wierzbowski.
1_styrelsen_web
Bakre raden Åsa, Sara, Annika, Ingela, Lena, Ellen.
Främre raden Ulla-Karin och Hanna.

Årets Lydnadshund
blev Henry och Jessica Jönsson, som tävlar i lydnadsklass III.
12_jessica_henry_web

Årets Rallylydnadshund

blev RLD N RLD F RLD A RLD M Max och Anneli Svensson som under året fått diplom i alla klasser (nybörjar-, fortsättnings-, avancerad och mästarklass).
1_anneli_max_web

Årets Stjärnsmäll
blev Sunny och Lena Lövgren,
högsta poäng i bruks/lydnad.
1_lena_sunny_web

Ett digert gäng 1apristagare …
1_angelica_walle_web
Walle & Angelica Wierzbowski

1_sylvia_lisa_web
Lisa och Sylvia Palmborg, 3x motsvarande 1apris på Working Test.

1_bukett_web

ÅRSMÖTET 27 februari 2013
förlöpte smidigt och friktionsfritt med 19 närvarande medlemmar.
Vi kunde varit fler, om inte dimma och influensa florerat.

Val (i enlighet med valberedningens förslag):
Till ordförande omvaldes Ingela Hammar, kassör Lena Lövgren har mandat ytterligare ett år. Övriga ledamöter: Hanna Ekberg vice ordförande + studieansvarig, Sara Pantzar sekreterare, Annika Borde tävling & stuga, Ulla-Karin Karlson anmälningar & Facebook, Johanna Alfredsson-Blom fyllnadsval inköpsansvarig samt öppet hus.
Suppleanter Anne Tegner och Ellen Snartum.
Revisor Britt Hellgren, revisorssuppleanter Maria Öster-Lidberg och Åsa Magnevik.
Ny valberedning: Annacarin Granqvist (sammankallande), Jessica Jönsson och Angelica Wierzbowski.

Därefter vidtog en strid ström av uppmärksammanden. och gratulationer.

arsmote_annsofie_tulpan

Ann-Sofie Svennehag avtackades för lång, trogen och oersättlig tjänst. Ann-Sofie blev suppleant i styrelsen 2003 och har sedan 2004 varit inköpsansvarig och kökschef samt sedan 2005 instruktör, vilket hon fortsätter med.
Uppmärksammades gjordes även Låtta Bergstrand, webbmaster mm,
Jessica Jönsson och hennes Henry såsom direktkvalificerade till Talangtruppen i Lydnadslandslaget och
Elsa Blomster, ”Årets Författare” i klubben, som tillsammans med Lena Gunnarsson skrivit och utgivit ”Apportering till vardags och fest” – apporteringsträning med klickertänk.

arsmote_bok
Elsa kunde inte själv vara på plats, men hennes bok var med!

arsote_ss_utmärkelse
Årets enda Särskilda utmärkelse för nyförvärvad arbetstitel gick till
LP II
Sandyline’s Jetson alias Nikko och hans matte Annika Borde.

De som under året erhållit ett förstapris eller motsvarande av något slag och skickat in sina tävlingsresultat fick sin släng av sleven:arsmote_ettor_lydnad
Årets förstapristagare i lydnad;
Annika Borde & Nikko, 3x 1 Lkl II,
Låtta Bergstrand & Låva 1 Lkl II och Lassie 1 Lkl III,
Hanna Ekberg & Tjorven 1 Lkl I, Jessica Jönsson & Henry 1 Lkl I och 1 Lkl II samt
Ingela Hammar och Snoddas 1 Lkl II (samt Årets Stjärnsmäll för högsta poäng 184,5)

arsmote_ettor_utst
Årets förstapristagare på utställning;
Kristina Lindstrand med diplom för Russi, (bl a BIM, cert, CACIB, BIS-3-champion) och Gösta (bl a BIM, BIR-veteran och BIS-senior). Kitty hämtade också diplomen för
Lena Frisells Märta (CK, 1 jaktkk) och Stina ( CK, BIS-3-jaktmeriterad).
Ann-Louise Roldin hämtade Rita Sjöman Prytz diplom för Vulcain (SE UCH, DK UCH) och Nessie (som under året fogat Tysk utställningschampion, Kroatisk utställningschamion samt Bundessiegerin 2012 till sin digra titellista),
Låtta Bergstrands Låva (CK, 2 btkl) och Lassie (HP i jaktklass),
Sveneric Hellgrens Tyra (bl a 3 btkl, Reserv-cert oc BIS-jaktmeriterad).

arsmote_ettor_jakt
Årets förstapristagare på jaktprov, retriever B-prov:
Elsa Blomster och Diesel 1a nybörjarklass samt working test 1plats, 96/100 poäng och Ingela Hammar och Snoddas 1a nybörjarklass.

arsmote_lydnadshund
Flitigast på tävlingsbanorna under 2012 var Nikko och Annika Borde,
som tjänade ihop till Årets Lydndshund.

Friska nya tag ALLA HiK-are under 2013!

 

Det här inlägget postades i Årsmöte, Nyheter, Reportage. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *